Más növényekből táplálkozni képes algákat fedeznek fel

2012. november 23. péntek 12:33

Más növényekből táplálkozni képes algákat fedeznek fel

Kutatók szerint egy zöldalgafaj képes más növényi anyagokat lebontani és elfogyasztani.

Amikor szokásos táplálékforrásaihoz nem fér hozzá, akkor más növényi anyagokat bont le és fal fel egy gyakori zöldalga - állapították meg német kutatók, akik eredményükről a Nature tudományos magazinban számoltak be.

Ez az első eset, hogy kimutatták, a növények országának egyik tagja egy másik növény cellulózát, a növényi sejtfal erősségét adó biopolimert bontja le, és használja fel energiaforrásként.

A Chlamydomonas reinhardtii nevű alga normális körülmények között a napfény segítségével állít elő a fotoszintézis folyamatában szén-dioxidból és vízből egyszerű cukrot, glükózt. Amikor azonban a kutatók megvonták tőle a szén-dioxidot, más növényi anyagokon kezdett élni.

"Tanulmányunk először demonstrálta, hogy egy fotoszintézisre képes organizmus a cellulózt is képes megemészteni" - idézte Lutz Wobbe társszerzőt a LiveScience című tudományos ismeretterjesztő portál.

Az alga eme képességét a jövőben bioüzemanyag gyártására is felhasználhatják. A folyamatban cellulózból kiindulva a drága enzimek helyett algákkal állíttathatnának elő egyszerű cukrokon keresztül etanolt. A C. reinhardtii ráadásul zsírok előállítására is képes, amelyeket szintén bioüzemanyaggá lehetne konvertálni.

Wobbe magyarázata szerint az alga úgy bontja le a cellulózt, hogy képes a celluláz nevű enzim termelésére, amelyről eddig úgy tudták, kizárólag a gombák, baktériumok és állatok képesek előállítani, a növények országának tagjai nem.

 

MTI - Fotó: iStockphoto - Science Daily