Majd' nyolcezer éves halcsapdákat tártak fel Moszkva környékén
2012. január 30. hétfő 16:49
A legrégebbi európai halcsapdákat tárta fel Oroszországban, Moszkva közelében egy nemzetközi kutatócsoport. A leletek korát hétezer ötszáz évesre becsülik.
A Zamosztje 2 elnevezésű régészeti helyszínt az 1980-as években, csatornaépítés során fedezték fel a Dubna-folyó medencéjében. A feltárásokat három ásatási szezonban végezték spanyol, orosz és francia régészek Ignacio Clementének, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC) archeológusának irányításával.
A helyszínen négy régészeti réteg került napvilágra, ebből kettő a mezolitikumból (középső kőkorból), a 7900-7100 évvel ezelőtti időszakból származik. A két felső réteg újkőkori, 6800 és 5500 éves leletanyagot tartalmaz - olvasható a ScienceDaily (http://www.sciencedaily.com) tudományos hírportálon.
- Mostanáig úgy hittük, hogy a mezolitikumban a népességnek csak szezonális szálláshelyei voltak, de nem állandó települései. A feltárások tanúsága szerint azonban a Dubna-folyó medencéjében élő népesség mind a középső, mind az újkőkorban állandó lakóhelyen élt, és egész évben végeztek +termelőtevékenységet - emelte ki Clemente.
Mint a kutató rámutatott, a Zamesztje 2 népessége a mezolitikumban és a neolitikumban télen-nyáron egyaránt vadászott. Tavasszal és a kora nyári időszakban halásztak, a nyárutón és ősszel pedig vadbogyókat gyűjtögettek.
- Meggyőződésünk szerint a halászat kulcsfontosságú szerepet játszott e közösségek életében, hiszen olyan nyersanyagról van szó, amelyet szárítással, füstöléssel könnyű tartósítani és készletezni az ínségesebb téli hónapokra - magyarázta a spanyol archeológus.
Az ásatások során nagy számban kerültek elő használati tárgyak (kanalak, tányérok), szerszámok, vadászfegyverek és halászati eszközök, ezek mindegyikét kovakőből és más kőzetekből, csontból készítették.
- Összetett halászati eszközöket készítettek, ami arra utal, hogy többféleképpen szereztek zsákmányt - ismertette az ásatásvezető régész, hozzátéve, hogy találtak két nagy, vesszőből font halcsapdát, de előkerültek horgok, szigonyok, súlyok, úszók, valamint a hálók készítésére és javítására szolgáló tűk is, ahogy halpucolásra és feldolgozásra szolgáló csontkések.
A Zamosztje 2 régészeti helyszín egyik érdekessége, hogy itt nagy mennyiségben maradtak fenn szerves anyagok - fadarabok, levelek, fosszilizálódott ürülék és halmaradványok.
Clemente szerint igen szokatlan, hogy ilyen bőségben maradjanak fenn szerves anyagok. "A leleteknek köszönhetően ki tudjuk számítani, hogy a prehistorikus közösségek étrendjében a fehérjék mekkora hányada származott halból, megismerhetjük, hogy milyen fajtákat és milyen mennyiségben fogtak ki" - magyarázta a spanyol archeológus.
Forrás: MTI - Fotó: sciencedaily.com
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem adtam jattot a postásnak, jól el...
- Még várják a leendő játékvezetők...
- Vasárnap éjfélig lehet kötelező...
- Jövőre emelkedik a gyermekes családok...
- Jövő szerdán is elviszik a...
- Kettészakítottak a vonatok egy, a...
- Már több mint egymillió beteget...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Pécsi találkozóra hívta meg Magyar...
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...