Megérkezett Mohácsra a marhavagonban kialakított holokauszt emléktárlat

2014. május 05. hétfő 16:09

Megérkezett Mohácsra a marhavagonban kialakított holokauszt emléktárlat

Május 5-én, hétfőn megnyitották a mohácsi vasútállomáson a rendhagyó holokauszt emlékkiállításnak helyet adó marhavagon-tárlatot.

Amint arról a szervezők felhívása alapján korábban a MohácsiÚjság.hu is beszámolt, a korhű marhavagon helybe tudja vinni a programot, a gyerekek így saját környezetükben vehetnek részt a kiállításon és a rendhagyó történelem órákon.

Szekó József, Mohács polgármestere megnyitó beszédében hangsúlyozta: ma a mohácsi vasútállomás és az előtte álló vagon is egy a múltból üzenő szomorú jelkép, szimbólum.

A városvezető hozzátette: a mai napon emlékezünk Mohács hajdan volt virágzó zsidó közösségére is, mely aktív szerepet játszott a város arculatának, iparának, valamint köz-, kulturális és sportéletének alakításában.

Szekó József nem feledkezett meg azokról a zsidókról sem, akik az 1848/49-es szabadságharc és az első világháború idején áldozták fel életüket, mert első sorban magyarnak, illetve mohácsinak tartották magukat.

- Emlékezünk Mohács két, szögesdróttal elzárt gettójára is, ahonnan az 1944. július 28-áról 29-ére virradó éjjelen több mint 1200 embert, köztük 600 mohácsit szállítottak marhavagonokban az auschwitzi haláltáborba - nyomatékosította Mohács polgármestere.

A megnyitó rendezvényen részt vett a nyolcvanhat esztendős holokauszt túlélő, Forgács János is, aki érzékletesen és őszintén számolt be arról, hogyan élte meg tizenhat-tizenhét éves fejjel az elhurcolást, a családtagok elvesztését, a haláltáborok borzalmas mindennapjait, és végül miként menekült meg.

A kiállítótérré átalakított marhavagon, mely az Élet Menete Alapítvány tulajdona, május 9-ig látogatható a mohácsi vasútállomáson.

Képünkön: mohácsi iskolások tekintik meg a marhavagonban létrehozott holokauszt emlékkiállítást.

Cs. Á.