Kék szuperholdban gyönyörködhettünk az éjszaka

2023. augusztus 30. szerda 16:01

Kék szuperholdban gyönyörködhettünk az éjszaka

Ritka égi látványosságban, úgynevezett kék szuperholdban gyönyörködhetnek azok, akik szerda éjszaka kimennek a szabadba. A szuperhold jelenség lényege, hogy éppen akkor van telihold, amikor az égitest a legközelebb jár a Földhöz. Kék holdról pedig akkor beszélünk, amikor ugyanabban a hónapban kétszer van holdtölte. Érdemes kihasználni a lehetőséget, kék szuperhold ugyanis meglehetősen ritkán látható, aki a szerda esti alkalmat elszalasztja, annak 2037-ig kell várnia a következőre.

 

 

 

Lenyűgöző látványt nyújtott augusztus elején az ikonikus riói cukorsüveg hegy mögül előbukkanó telihold. Szerda este viszont ennél is különlegesebb látványosságban gyönyörködhetnek azok, akik kimennek a szabadba.

Kék szuperhold fog ragyogni az égbolton, ami azt jelenti, hogy egyszerre lesz szuperhold és kékhold.

A szuperhold jelenség lényege, hogy éppen akkor van holdtölte, amikor az ellipszis pályán keringő Hold a legközelebb jár a Földhöz. Ilyenkor a telihold nagyobbnak látszik és mintegy másfélszer fényesebb is, mint máskor. Szuperholdat évente többször, általában háromszor-négyszer láthatunk.

A kék hold elnevezés kissé megtévesztő, ugyanis, az nem az égitest színével, hanem a keringési idejével függ össze, ami miatt néhány évente nem 12, hanem 13 telihold van egy évben.
Kapcsolódó tartalom
Elhalasztották a japán holdra szálló egységet szállító űrhajó indítását
Az indítást 24 perccel a kitűzött időpont - helyi idő szerint 9 óra 26 perc - előtt fújták le.

„Általában 12 telihold van egy évben, évszakonként három. A kék hold az, amikor ugyanabban a hónapban van egy második holdtölte is" - mondta David Connick, az amerikai Clemson Egyetem csillagásza.

Ez viszonylag ritkán, átlagosan körülbelül két és félévente fordul elő. Kék szuperhold megfigyelésére viszont évtizedenként mindössze egyszer van esély.

A legutóbbi öt évvel ezelőtt volt, a mostani kék szuperhold után viszont 2037-ig kell várni a következőre.

„A kék szuperhold rendkívül ritka, mivel két amúgy is ritka eseménynek kell tökéletesen egybeesnie" - magyarázta a csillagász.

A legjobb megfigyeléshez érdemes településektől távoli, fényszennyezéstől mentes helyet keresni. Ilyenkor már egy természetjáró távcsővel is jól kivehetők a Hold felszíni formái.

 

 


MTI - Fotó: MTI/Komka Péter (archív)