Kalandnak sem utolsó: akár az egész országot bejárhatjuk egyetlen nap alatt öt darab ezresért
2024. december 27. péntek 08:34

„Majd utazgatunk, mert utazni élvezet" - énekelte az örökbecsű magyar slágert a KFT. zenekar. Irány tehát a messzi távol, elsősorban vonaton, netán távolsági buszon. Méghozzá olcsón, úgynevezett 24 órás jeggyel. Amivel amúgy rengeteg pénzt meg lehet takarítani. Főleg akkor, ha valaki érti a „vasutas magyart", ami nehéz. Ezért hasznosabb a szóbeli felvilágosítás, amiből hamarabb kibontakozik a lényeg.
Nagyon leegyszerűsítve, ha valaki olyan messzire szeretne eljutni ebben a kis hazában, ami 2500 forintnál többe kerül, akkor azonnal jól teszi, ha kéri a Magyarország24 megoldást. Mert joggal feltételezhetjük, visszafelé is ugyanannyit költ majd.
De senki se feledje, mindezt a jegy értékesítője jellemzően nem veri nagydobra! Igaz, nem feladata mások helyett bármit is tudni. Ellenben kérésre azonnal teljesíti a vágyat.
Rengeteg előnye akad a módszernek. Ugyanis, egy teljes napra (24 órára) szóló menetjeggyel - eltekintve a kevés kivételtől - mindenki addig csavaroghat a síneken, utakon, míg nagyon meg nem unja, vagy lejár a számára kijelölt időhatár.
A 4999 forintba kerülő tikett felhasználható a MÁV-START, a GYSEV, a VOLÁNBUSZ, illetve a MÁV-HÉV vonalain, mindössze egy rvényes személyi okirat, jellemzően személyi igazolvány nélkülözhetetlen a vásárláskor. A felszállás személyhez kötött, az igazolványszámot a kicsiny, nyomtatott papíron is feltüntetik. Igaz, utána a kalauz „rutinból" nem ellenőrzi a felszállót, megbízva a kollégája pontosságában. Vagyis, elvileg átruházni nem lehet a lehetőséget, de felesleges is lenne, mert szabadon hozzáférhető.
A helyjegyes viszonylatokban még kötelező a pótjegy megvétele, ami esetenként 300 forintba kerül, az meg nem olyan nagy összeg.
Ha valaki elszánt, egy lendülettel, Pécsről, mondjuk elmehet reggel Sopronig, bármilyen átszállással. Onnan Budapest érintésével Kisvárdáig meg sem állhat. Ha jól sakkozik a menetrendekkel, még vissza is érhet a kiinduló állomásra, az időkorláton belül.
Fontos azonban hozzátenni, a cetlin rajta van a vásárlás időpontja, valamint a lejárat pillanata is. A kettő közé kell belesűríteni az élményt, ha valaki egészen jól szeretne kijönni a történetből.
Lényeges hozzátenni, a második feljegyzést úgy kell érteni, addigra be kell fejezni a kalandozást. Arról nem szól a fáma, mi történik egy esetleges késés idején. A menetrend az irányadó, vagy az ellenőr úri jókedve? De az ilyen határesetekről nyilván rendelkezik a földi halandók számára nem egyszerű olvasatnak tűnő utazási szabályzat.
A rendszer nem bonyolult, de ha valakinek kidolgozott útiterve van, akkor nem árt a helyjegyeket is előre beszerezni. Mert például a fővárosban kialakulhatnak kisebb sorok, mondjuk a Keleti pályaudvaron. Márpedig a vonat nem vár, de ezt már Demjén Ferenctől lehet tudni, egyik örökzöldjét értően dalolva.
Pucz Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ingyenes egészségügyi szűrés lesz a...
- Éremgyűjteménnyek tértek haza a...
- Viharos széllel, hózáprokkal és...
- Nagycsütörtökön fáklyás zarándoklat...
- Az influenzafertőzések számának...
- Gulyás Gergely: Magyarország kilép a...
- Komoly kárt tehetnek a...
- Kirabolt egy lánycsóki fiatal egy...
- Hamarosan megszabadulhatunk a régi...
- A 900. születésnapját ünneplő...