Új macskafajt fedeztek fel Dél-Amerikában

2013. november 28. csütörtök 14:41

Új macskafajt fedeztek fel Dél-Amerikában

Kutatók szerint a Dél-Amerikában élő macskafélék valójában két fajt képviselnek.

A tigrismacskák vagy oncillák házimacska méretű, Dél-Amerika nagy részén megtalálható macskafélék. Egy új kutatás azt sugallja, hogy a Brazília északkeleti részén élő tigrismacskák más fajhoz tartoznak, mint a kontinens egyéb területein élők, bár külsejük gyakorlatilag azonos.

A kutatók megvizsgálták a Brazília északkeleti részén élő tigrismacskák genetikai anyagát, és összehasonlították a déli részen élő szomszédos populációkéval. Kiderült, hogy a két populáció között nincsen géncsere, és nem is volt több ezer éve - írja a Current Biology folyóiratban megjelent tanulmány.

Eme eredmény és más genetikai különbségek miatt arra a következtetésre jutottak, hogy a két populáció nem keveredik egymással, ennélfogva eltérő fajt képvisel - mondja Eduardo Eizirik, a kutatás társszerzője.

A tanulmány szerinte megvilágítja, mennyi mindent nem tudunk a természetről, még a macskákhoz hasonló, alaposan ismert csoportoknál sem. „Valójában rengeteg alapvető információ van, amit még mindig nem tudunk a vadon élő macskákról, pontos földrajzi elterjedésüktől kiindulva táplálkozásukon át jelen esetben egészen a fajszintű elhatárolódásig" - tette hozzá.

Mivel a tigrismacskák eme populációja egyedülálló, új fajt képvisel, sürgősen fel kell térképezni magát a fajt és ritkaságát, és megállapítani, szüksége van-e védelemre - mondja Eizirik.

A tigrismacskák mindkét faja esőerdőkben és szavannákon él, sárgás-okkersárga bundát visel, melyet fekete, rozettaszerű mintázat díszít. Bár elsősorban a talajon tartózkodnak, fürgén fel tudnak mászni a fára. Madarakkal és kis testű, rágcsálókhoz hasonló emlősökkel táplálkoznak. Dél-Amerika egyik legkisebb macskái, maximális testsúlyuk általában 3 kilogramm.

Eizirik és csapata a déli fajnak a Leopardus guttulus nevet adta, míg az északkeleti fajt a Leopardus tigrina néven ismerik. A szerzők kimutatták, hogy a régmúltban az északkeleti faj kereszteződött egy teljesen más fajjal, az úgynevezett foltos pampamacskával. Eizirik szerint ez a hibridizáció elősegíthette a két oncillafaj szétválását.

 

Forrás: Livescience - Fotó: AFP