Interaktív mozaikot készítettek a Hold északi pólusáról

2014. március 19. szerda 09:41

Interaktív mozaikot készítettek a Hold északi pólusáról

A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter szondájának kameráival kutatók létrehozták a legnagyobb, nagy felbontású mozaikot a Hold északi-sarki régiójáról.

A képpontonként kétméteres felbontású felvétel az Egyesült Államok több mint egynegyednyi területének megfelelő régiót ölel fel. A 10 ezer 581 fotóból létrehozott mozaik eléggé részletes ahhoz, hogy ki lehessen venni a holdi terep textúráját és finom árnyait. A képek egyező fényviszonyai pedig megkönnyítik a különböző régiók összehasonlítását.

„Ez az egyedülálló mozaik hatalmas segítség a kutatóknak és az érdeklődőknek is" - mondja John Keller, a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) szakembere. „A legfrissebb példája ama izgalmas adatoknak, amelyeket a szonda közel öt éve folyamatosan küld haza."

A mozaikot alkotó fotókat az LRO két szűk látószögű kamerája készítette, melyek a Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) rendszer részét képezik.

"Az óriási mozaik elkészítése négy évet és hatalmas erőfeszítést követelt meg" - mondja Mark Robinson, az LROC vezetője. „Most már rendelkezésre áll egy közel egységes térkép, amellyel megválaszolhatunk kulcsfontosságú kérdéseket, és megtalálhatjuk a legjobb landolási helyeket a későbbi expedícióknak."

Az egész felvétel közel 867 milliárd képpontból áll. Ha az egész mozaikot egyetlen fájlként dolgoznák fel, megközelítőleg 3,3 TB tárhelyre lenne szükségük. Ehelyett azonban a feldolgozott mozaikot több millió apró, tömörített fájlra osztották szét, így a felhasználóknak is kezelhető és navigálható egy webböngészővel.

Az LRO 2009 júniusában állt Hold körüli pályára. Hétkészülékes rendszerével térképezi fel égi kísérőnk felszínét, szondázza a sugárzó környezetet, kutatja a víz- és kulcsfontosságú ásványforrásokat, valamint a holdi evolúcióról árulkodó geológiai nyomokat keres.

A térképhez kiegészítő információként felhasználták a Lunar Orbiter Laser Altimeter topográfiai, valamint a szintén a NASA színeiben indult Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) gravitációs adatait. A 2011 szeptemberében felbocsátott GRAIL-misszió két ikerszondát (Ebb és Flow) foglalt magában, amelyek gravitációs térképet készítettek a Holdról, mely egyben a legnagyobb felbontású ilyen térkép egy égitestről.

 

Forrás: NASA - Fotó: science.nasa.gov