Tizenhatodik alkalommal adják át a Káplár László Jó Ember Díjat - Várják a jelöléseket
2021. február 08. hétfő 16:32
Káplár László, a 2003-ban, ötvenévesen eltávozott újságíró, a volt MTI-s, a jó ember, a jó barát nevének és az általa képviselt értékrendnek a megőrzésére jött létre a Káplár László Emlékére Kulturális Alapítvány. A kulturális teljesítmények díjazására az alapítvány a névadó személye előtt tisztelegve 2005-ben létrehozta a Káplár László Jó Ember Díjat. Az ez évi Jó Ember Díjra 2021. március 15-ig lehet jelölni. A döntéshozók olyan személyek jelölését várják, akik a szívükkel látva egyszerűen csak teszik a dolgukat önzetlenül, és közben észre sem veszik, hogy milyen sok ember javát szolgálják a széleskörűen értelmezett kultúra területén.
A Káplár László Jó Ember Díjat minden évben egy olyan személy kapja meg, aki egyrészt becsülettel, tisztességgel, emberséggel, alázattal végzi munkáját, másrészt mindezen felül olyan tevékenységet végez, amellyel embertársainak ad jót, inspirációt, segítséget. Egyfajta „láthatatlan angyalként" megnyitja mások előtt a képzeletbeli ajtókat, kitapossa előttük az utat, segítve akár a szakmai kiteljesedésüket, akár az életkörülményeik vagy az egészségük javulását.
A díj Judit Hagner, Németországban élő magyar származású szobrászművész alkotása.
A kuratórium tagjai: Bandi Szabolcs - elnök, Borsós Zsófia, Smelka Sándor. A döntéshozók testületét a kuratórium három tagja, valamint az alapítványhoz szorosan kapcsolódó további hat személy alkotja.
A díjazott személyére szabadon javaslatot tehet mindenki, életkortól, lakóhelytől függetlenül.
A javaslatok beérkezésének határideje: 2021. március 15., éjfél.
A kuratórium tagjai kizárólag a beérkezett javaslatok alapján hoznak döntést.
A javaslatok leadása e-mailben vagy postai úton történhet:
E-mailben: [email protected]
Levélben: Káplár László Jó Ember Díj, 7761 Kozármisleny, Mikszáth K. u. 24.
A javaslattétellel kapcsolatban telefonon érdeklődni a 30/575-3997-es telefonszámon lehet.
Honlap: www.joemberdij.hu
A döntéshozatal során lényeges, hogy kellő mennyiségű információ álljon rendelkezésre a díjra javasolt személyről. Ezért kérjük, hogy az alábbiakban felsorolt szempontokat szíveskedjenek figyelembe venni a jelölt bemutatásánál!
A díjra javasolt személlyel kapcsolatos hivatalos információk (neve, lakóhelye, munkája, tevékenysége).
Annak indoklása, hogy a jelölt miért érdemelné meg a díjat, mi az az extra többlet, amivel kiemelkedik embertársai közül, példát mutatva másoknak. (A munkaköri feladatok becsülettel, alapossággal, alázattal történő végzése maximális elismerést érdemel, azonban - ahogy a korábbi évek díjazottjainál is látható - a Jó Ember Díj elnyeréséhez ez nem elegendő.)
Minél sokrétűbb a bemutatás, annál könnyebb a testület számára a döntés meghozatala, ezért javasoljuk, hogy ne csak néhány mondatban, hanem akár 1-2 oldal terjedelemben is írják meg mindezeket. Hasznos segítséget jelent fotómelléklet küldése, internetes hivatkozások feltüntetése is.
Lényeges szempont, hogy kizárólag a beérkezett jelölésekben megtalálható információk alapján dönt a kuratórium; az esetlegesen csatolt támogató nyilatkozatokat, aláírt íveket, a többszörös, szavazásnak minősülő plusz jelöléseket nem veszi figyelembe.
A kuratórium március végén hozza meg döntését a díjazott személyéről, az eredményről a jelölést leadó személyeket értesíti. A díjazott kiléte a díjátadó rendezvényig - az eredményhirdetés pillanatáig - titokban marad, arról sem a díjazott, sem a nyilvánosság nem kap előzetes értesítést. A jelölő szép és egyben izgalmas „feladata" megszervezni, hogy a díjazott részt vegyen a pécsváradi díjátadó ünnepségen.
Az ez évi díjátadás időpontja a koronavírus-járvány miatt egyelőre bizonytalan.
Az időpontról a jelölőt és a díjazottat, valamint a díjátadáson részt venni kívánó érdeklődőket értesíteni fogjuk.
Káplár László és családja életében fontos szerepet játszott a természet, annak óvó szeretete. Április végén évről évre ellátogattak a Zengő oldalába, és együtt csodálták meg a bánáti bazsarózsa nyíló virágait. A Jó Ember Díj átadásának időpontja ehhez a természeti eseményhez igazodott a 2019-es díjátadásig. Tavaly, 2020-ban a koronavírus-járvány ezt megakadályozta, így szeptemberben virtuálisan, az internet segítségével került sor a díjátadásra.
A Jó Ember Díj eddigi kitüntetettjei:
Káplár László posztumusz - 2006
Dr. Rideg Lászlóné (Pécs, Szociális Háló Egyesület) - 2006
Varga Ilona (Budapest, Magyar Rádió) - 2007
Pécsi Géza (Pécs, Kulcs a muzsikához) - 2008
László Károly (Sepsiszentgyörgy, színész, Tamási Áron Színház) - 2009
Gulyás Jánosné és Gulyás János (Kaposvár, ének-zenei nevelés, kultúra) - 2010
Zágorhidi Czigány Ákos (Oszkó, Hegypásztor Kör) - 2011
Dalosné Tóth Zsuzsanna (Budapest, MINYATA Egyesület) - 2012
Bodó Imre (Dombóvár, helytörténész, Fekete István-kutató) - 2013
H. Csongrády Márta (Debrecen, fotóművész) - 2014
Kiss Anikó (Budapest, képzőművész, a SZOCSOMA vezetője) - 2015
Tóth Péter Lóránt (Kunszentmiklós, tanár, drámapedagógus, versvándor) - 2016
Balogh László - Dr. Lala (Budapest, bohócdoktor) - 2017
Szabó Pál Szasó - (Budapest, beteg gyermekek támogatója) - 2018
Mészáros Gabriella - (Budapest, kerekes székes, nem látó - a segítés nála életforma) - 2019
Balogh Enikő dr. - (Révkomárom, orvos - beteg gyermekek, felnőttek segítője) - 2020
A 2020. évi díjazott: Dr. Balogh Enikő (címlapképünkön)
A jelöléskor még orvostanhallgató Balogh Enikő 2018-ban 2 leukémiás élsportolónak segített adománygyűjtéssel. Az olimpia után olimpikonokat keresett fel, akik aláírtak egy zászlót. Ennek a zászlónak az árverezéséből befolyt összeggel a debreceni Vietorisz Áron labdarúgó gyógykezelését támogatta.
Az Év sportolója gálán sokak által aláírt labdát ugyancsak licitre ajánlotta fel. A befolyt összeget pedig az Európa-bajnok kajakos, Tóth Róbert gyógykezelésére ajánlotta fel. (Tóth Róbertet sajnos legyőzte a kór.)
Szintén még orvostanhallgatóként leukémiás gyerekeknek és családtagjaiknak színházlátogatásokat szervezett, karácsonykor pedig a Vígszínház színészeivel közösen szintén licitet szerveztek a rászorulók megsegítéséért.
Jelmezes kórházlátogatásokat szervez a gyermekosztályokra, hogy mosolyt csaljon a fekvőbeteg gyerekek arcára. Szponzor segítségével elektromos kisautót ajándékozott a győri gyermekosztály részére. Futással adományokat gyűjtött alapítványoknak és a levágott hajából paróka készült egy leukémiás kislány részére.
Dr. Balogh Enikő a díjról: Első felvidéki magyar vagyok, aki megkapta ezt a díjat! Köszönöm! Olyan helyeken szeretnék/fogok élni és dolgozni, ahol a munkáért, szorgalomért, más emberek megsegítéséért, igazság kimondásáért tisztelet és megbecsülés jár!
EQM
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nagy gáz lett a gázból: Mohácson...
- Nem lesz több vásár Mohácson -...
- Vers szombat estére - Kormos István:...
- Főzőkesztyűt kapott Szanyi kapitány a...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Piásan okozott balesetet egy 72 éves...
- Összeütközött két autó a 6-os főút...
- Konkoly Zsófia újabb érmet nyert...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- A régészeti feltárás mellett az új...