Szekó József Baranya posztumusz díszpolgára - Elismeréseket adtak át a Megyenapon
2020. augusztus 28. péntek 15:38
A Megyenapot 1996 óta október 10-én ünneplik arra emlékezve, hogy I. Lipót által 1694.október 10-én Baranya vármegyének adományozott új címerpecsétet. Az idei év azonban más, most rendhagyó módon nyár végén tartották meg az ünnepséget.
A megyei önkormányzat közlése szerint ennek egyik oka a kényszerűség, a pandémia jelenléte, amely minden eltervezett programot bizonytalanná tesz, megkérdőjelez.
A másik ok az a törekvésük, hogy a negatív körülmények ellenére se mondjunk le hagyományunkról.
- Az összefogás erőt jelent, közösséget épít, lehetőségeket teremt. Az összefogással elérhetjük közös céljainkat - fogalmazott köszöntő beszédében Őri László, a megyei közgyűlés elnöke. - Az idei év több szempontból is az összefogás évét jelképezi számomra. Egyrészről példa értékű együttműködés teljesítményét mutatja fel az egészségügyi ellátórendszer, nem véletlenül ülnek Önök a díjazottak között, de a katasztrófavédelem, a rend- és közbiztonsági szervek, az oktatási és szociális ellátó intézmények. Ezeken a területeken dolgozók helytállása kiemelkedő közszolgálat, amiért köszönetet kell mondanunk mindenkinek, aki a munkáját, a feladatát a vészhelyzetben is lelkiismeretesen látta el. Engedjék meg, hogy bátorítsam azokat, akik a következő nehéz időszakban is a munka a helytállás dandárját fogják vinni. Hála és köszönet a szolgálatukért.
- A látszat ellenére 2020 mégsem a koronavírus éve, bár most a legtöbb feladatot, fejtörést ez adja, számomra 2020 az összefogás éve. Az összefogás számomra nem utolsó sorban nemzeti összefogást, nemzeti összetartozást is jelent. Azért volt fontos a centenáriumi Trianon-megemlékezésünk június 4-én, mert kifejezhettük: nemzetünk életképes, egységes és van jövője a Kárpát-medencében. Ennek jegyében kezdeményeztem a székely petíció aláírásának támogatását a magyarországi önkormányzati érdekképviseleti szervek részéről. És ennek jegyében erősítjük testvéri kapcsolatainkat a határainkon túli magyar közösségekkel, településekkel, különösen a történelmi Baranya vármegye területén élőkkel. Meggyőződésem, a magyarság jövője a nemzeti összefogáson nyugszik, és a szomszéd nemzetekkel való korrekt együttműködésen, zárta köszöntőjét Őri László.
A Megyenapi Közgyűlésen az alábbi kitüntető díjakat adták át:
Baranya Megye Díszpolgára címet posztumusz ítélték oda Szekó József, Mohács volt polgármester részére. 1998-tól 2019-ben bekövetkezett haláláig Mohács polgármestere, 2010-2014-ig országgyűlési képviselője volt. Több évtizedes politikusi és városvezetői tevékenysége során Mohács Baranya megye legdinamikusabban fejlődő településévé vált, agglomerációs vonzása a térségben egyre jelentősebb.
Pro Comitatu Baranya Díjat a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutató Csoport részére került oda ítélésre. A virológiai kutatások terén országos elismertségű és nemzetközileg is számontartott kutatócsoport társadalmilag kiemelkedően fontos tudományos tevékenységére az idei pandémia hívta fel a közfigyelmet. A pécsi kutatócsoport kísérletei, elemzései, szakmailag megalapozott következtetései hozzájárultak a hazai COVID-járvány első hullámának sikeres kivédéséhez, és a további hatékony prevencióhoz szükséges vakcina kifejlesztéséhez. A kutatócsoport fiatal tudósai kiemelkedő tudásukkal és elhivatottságukkal a megyében élők számára jövőt és biztonságot jelentenek.
Baranya Fejlődéséért Díjat a Bogád-Hús Termelő és Kereskedelmi Kft. részére adományozta a Közgyűlés. A vidék gazdasági megerősödését, a kis- és középvállalkozások életképességét bizonyítja a Bogád-Hús Termelő és Kereskedelmi Kft. sikeres működése, jelenléte a megye gazdasági szférájában.
Egészséges Baranyáért Díj egyéni kategóriában vehette át dr. Kanizsai István kórház igazgató. A Siklósi Kórház Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatójaként az egészségügyi intézmény infrastrukturális, szervezeti fejlesztését, gazdasági működőképességét a legmagasabb szakmai színvonalon valósította meg. Mára a Siklósi Kórház a megye egyik korszerűen felszerelt, stabilan működő, modern és szakmailag kiváló gyógyító intézményévé vált.
Egészséges Baranyáért Díjat a PTE Klinikai Központjának COVID csapata részére került oda ítélésre. A szakmai együttműködés, a közösségi összefogás, és a személyi helytállás nagyszerű példáját valósította meg a PTE Klinikai Központ COVID-csapata. A pandémia elleni védekezés során hatékonyan és gyorsan reagáltak a klinikai egységek a vészhelyzetre, sikeresen koordinálták a szakmai követelményeknek megfelelő intézkedéseket és elismerést érdemlően vállalták az egyéni kockázatokat is.
Közrend-Közbiztonsági Díjban részesült Korontos Zoltán r. ezredes. kapitányságvezető. A megyeszékhely és az agglomerációs településein a közrend és közbiztonság megvédésével a Pécsi Városi Rendőrkapitányság vezetőjeként hozzájárul a megye egészét érintő rendfenntartásban. A város és Pécs vonzáskörében lévő településeken az élet és vagyonbiztonság megteremtése terén évtizedek óta hatékonyan fellép, a rendvédelmi testület tekintélyét erősíti, a közérdeket szolgálja.
Nemzetiségekért Díjat adományozott posztumusz módon a Közgyűlés Bogdán László Cserdi volt polgármestere részére. A cigányság társadalmi felzárkóztatása érdekében olyan komplex, gazdasági - társadalmi - kulturális szegmensű programot valósított meg Cserdiben, amely modell-értékű. A munka közösséget és egzisztenciát teremtő fontosságát, a társadalmi követelmények és kötelezettségek teljesítését a gyakorlatban, a mindennapok életviszonyai között valósította meg. Utat, megoldást mutatott a cigányság felemelkedéséhez egy hátrányos helyzetű településen, és ezzel követendő példát mutatott mások számára is.
Kulturális, Művészeti és Sajtó Díjat Kovács Ferenc festőművész részére került megítélésre. Művészetének ihletője a baranyai táj, a baranyai életérzés. Kiváló érzékkel mutatja meg az egyedi vonásokat, a jellegzetes karaktert, ami egyszerre személyes és közösségi. Az alkotás mellett a művészetszervező tevékenység számára misszió, amelyet a „Siklósi Szalon Alapítvány" kuratóriumi elnökeként évek óta önzetlenül, elhívatás-szerűen, közszolgálatként végez.
Koltai Péter Díj adományozására került sor Gocsál Mátyás, a 4. évfolyamos zeneiskolai tanuló részére. Fiatal kora ellenére az eddig nyújtott tanulmányi eredményei és a zenei versenyeken történő sikeres szereplései mutatják: a komoly és szorgalmas munkavégzés, a zenei pálya iránti elhivatottság erősítik kiemelkedő zenei tehetségét. Elkötelezettségét növeli a családi, az iskolai és más közösségekkel való harmonikus kapcsolata, és mesterei irányításával tovább bontakoztathatja tehetségét, építheti zenei életútját: alázattal, szorgalommal, kitartással.
Forrás: Baranya Megyei Önkormányzat
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem lesz több vásár Mohácson -...
- Lázár János a Mohács-csúcson: a város...
- Nagy gáz lett a gázból: Mohácson...
- Már a jövő héten megkezdhetik az...
- Csizmadia Csaba: nyitott kapukat...
- Akár hózáporok is kialakulhatnak...
- A kincskeresés új dimenziója:...
- Tízmillió dollárt utalhattak a volt...
- Szcientológusnak neveli a lányát...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...