Országos Ki mit tud? dobogós szereplői voltak a mohácsi Pándi Kálmán Otthon lakói

2021. november 04. csütörtök 13:02

Országos Ki mit tud? dobogós szereplői voltak a mohácsi Pándi Kálmán Otthon lakói

Idén tizedik alkalommal rendezte meg a Moravcsik Alapítvány az intézményekben fogyatékkal élők Ki mit tud? országos versenyét. Ezúttal a Ferencvárosi Művelődési Központ Bánffy Miklós termében a 26 hazai intézményből, a felvidéki Dunaszerdahelyről és az erdélyi Kolozsvárról érkezett több száz gondozott vers- és prózamondás, ének, zene, tánc, színjátszás, paródia, vizuális művészet, kézművesség kategóriában bizonyította, hogy egyes területeken maguk is kiemelkedő tehetségek. A mohácsiak idén újra sikert arattak. 

 

Tavasszal négy helyszínen - Egerben, Sopronban, Mohácson és Budapesten - tartott elődöntőkön a 42 produkciót juttatott a zsűri az országos döntőbe, ahol a Mohács-Kölked Református Társegyházközség Pándy Kálmán Otthon dobzenekara, tánccsoportja, valamint két kézműves alkotója is dobogós lett.

- Dobzenekarunk arany minősítést kapott, Biri Zoltán állatfigurás kerámia alkotásai pedig idén harmadik alkalommal érdemelték ki az arany minősítést, így ő már a Nívó Díj boldog tulajdonosa is. Ezüst minősítéssel jutalmazta a zsűri a tánccsoportunkat, valamint Stircz Laura kézműves munkáit - ismertette lakóik eredményes bemutatkozását Radicsné Muk Etelka, földrajz-rajz szakos tanár, a Pándi otthon kerámia műhelyének vezetője.

A rendezők a középdöntőkben tapasztaltak alapján a döntőben bemutatkozók sorrendjét nem véletlenül állították úgy össze, hogy elsőnek a Pándisok dobzenekara léphetett a neves szakemberek alkotta zsűri elé, míg az eseményt záró fellépők a tánccsoportjuk tagjai voltak.

A Madarász Iván jazzdob előadóművész vezette dobzenekar 2013-óta rendszeresen, nagy sikert aratva közreműködői a mohácsi rendezvényeknek is. Míg kezdetben ritmusgyakorlatokkal foglalkoztak, utóbb tradicionális dobzenéket játszottak, ám ma már zenei vezetőjük saját szerzeményeit adják elő. Ilyen volt a döntőben újra hatalmas ováció kíséretében előadott, CovidRapsody címet kapott bemutatójuk is.

Az otthon tánccsoportja ugyancsak rendszeres résztvevője a kulturális fesztiváloknak, városi és országos rendezvényeknek. Látványos és dinamikus előadás, változatos produkciók jellemzik a tánccsoport több éves múltra visszatekintő munkáját. Repertoárjukban sokféle tánc megtalálható, egyebek mellett keringő, palotás, cha-cha-cha, bacata, latin táncok és más népek táncai.

Ezúttal a Kiss Henrietta vezette csoport nem klasszikus szalontáncot mutatott be, hanem rendhagyó módon egy modern, zenés mozgásszínházi produkcióval, a Vissza hozzám című tánccal lépett színpadra.

- Stircz Laura fél éve dolgozik a kerámiaműhelyünkben. Örömmel és nagy lendülettel vetette bele magát a munkába. Jellemző rá a kreativitás, a rendkívüli precizitás. Tárgyai tükrözik az igényes és aprólékos kidolgozást. Nyitott, mindent szívesen kipróbál, fő profilja az ékszerkészítés. Elsajátította a Nerikomi-technikát is, s e technikával készült ékszettjeire kapott ezüstminősítést - jegyezte meg Radicsné Muk Etelka.

Biri Zoltán (képünkön) már a kerámia műhely polcain sorakozó alkotásai előtt állva, büszkén mutatta meg a kézműves kategóriában harmadik alkalommal elnyert arany minősítésért kapott Nívódíját.

- Szeretek a műhelyben dolgozni. A sokféle munka mellett egyedi állatok készítését kedvelem legjobban. Állataim egy része valós élőlény, de készítek fantáziafigurákat is. Szeretem ezt a tevékenységet és élvezettel próbálok ki új ötleteket. Otthon gondolatban többször tervezek új figurákat, és örömömre szolgál, hogy a műhelyben általában sikeresen meg is valósítom azokat. Persze van, hogy nem jön össze, amit tervezek, de ez nem veszi el a kedvemet új tárgyak készítésétől. A kerámiafigurák létrehozása számomra nem csak munkát jelent, hanem az alkotás örömét és a fantáziám kiélését is. A műhelyben készült tárgyakat Mohácson a Busóudvarban található boltunkban és különböző rendezvényeken értékesítjük. Gyakran magam is az eladók között állok és büszke vagyok, amikor a vevőknek tetszenek a tárgyaim. Természetesen nagyon örülök a Nívódíjnak és nagy becsben tartom - nyilatkozta Biri Zoltán.

Berta Mária