Mérlegen Mohács egy éve: beruházások sora készült el, s újabbak is küszöbön állnak

2021. december 30. csütörtök 14:00

Mérlegen Mohács egy éve: beruházások sora készült el, s újabbak is küszöbön állnak

A munkahelyteremtés, a lakhatási feltételek javítása, a közmű és a humán infrastruktúra biztosítása önkormányzatunk legfőbb célkitűzése, hogy Mohács élhető város legyen - jelentette ki Pávkovics Gábor polgármester az év végi képviselő-testületi ülésen, amikor az idei fejlesztéseket összegezte.

 

 

 

Rendszeressé vált, hogy a testületi ülések szinte mindegyikén pályázatokról, az azokat támogató döntésekről született határozat. Az év során az Új Magyarország Fejlesztési Program keretében meghirdetett kiírásokra a városfejlesztési stratégia figyelembevétel készültek pályázatok, a több éves előkészítő munka eredményeként pedig újabb beruházások is megvalósultak.

Utóbbiak sorában a leglátványosabbak egyike az idén átadott Selyemgyár Kulturális Negyed. A több mint 900 milliós költséggel - melyhez a város 10,7 millió önerővel járult hozzá - megújult egykori gyárépületet és környezetét örömmel látogatják a mohácsiak, és a városban megforduló látogatók is elismerően szólnak az ipari műemlék újjászületéséről.

A térségben egyedülálló a negyed 400 fő befogadására alkalmas, reprezentatív rendezvényterme, ahol számos kiszolgáló- és üzlethelyiség mellett technológiai és információs központ működik, van ingyenes WIFI, Selymóka játszóház, s egyebek mellett gyermek-, illetve szenior játszótér.

A szomszédságában szintén látványosan megváltozott az egykori Temaforg épülete és környezete is, ahol a 180 milliós saját-, valamint a 300 milliós uniós forrásból elkészült sportcentrum és többek között a jachtkikötőbe érkezők kiszolgálását ellátó helyiségek műszaki átadása megkezdődött. Az elbontott épületek helyén parkolók és streetworkout-pálya készült, míg tavasztól már itt is a megszépült környezetben, utcabútorokon lehet megpihenni.

Az Újváros 49 önkormányzati bérlakása korszerűsítése is megtörtént. A mintegy 660 milliós beruházáshoz 6,9 millióval járult hozzá a város, s így nem csak az otthonok újultak meg, közösségi épületet is kialakítottak. Térfigyelő rendszert, energiatakarékos közvilágítást telepítettek, felújították az ivóvíz- és szennyvízhálózatot, a járdákat, valamint a közúthálózatot és a játszóteret.

A zöldterületek rendbetétele mellett készült kosárlabdapálya, új parkolók, továbbá padokat, hulladéktárolókat helyeztek ki. Egyúttal az itt élők számára egyéni fejlesztési tervek alapján családszervezés, életvezetés, adósságkezelés, munkaerőpiaci beilleszkedés témakörében segítő programok vannak folyamatban.

Elkészült a Civil Közösségi Ház a Korsós utcában. A 146 milliós beruházást több mint 5 millióval egészítette ki az önkormányzat, hogy az egykori, leromlott állapotú óvoda helyén a cserkészcsapatnak, a Máltai Szeretetszolgálatnak és Zora Tánccsoportnak is az otthona legyen. A költségkeretből bútorokat is beszereztek, valamint rendezték az udvart.

Munkahelyteremtő beruházásként további fejlesztések valósultak meg az ipari parkban: az inkubátorházhoz csatlakoztatva a meglévő ipari utat a Budapesti országúttal összekötő feltáró út készült mintegy 300 milliós költséggel. További 800 milliós beruházással az ivóvíz-, a szennyvíz-, az elektromos-, a gáz-, a távközlési- és kommunikációs hálózatot, a közvilágítást újabb 40,1 hektáros területen építettek ki, továbbá készült egy buszmegálló és kijelölt gyalogátkelőhely is.

Új üzemcsarnokot szintén átadtak idén az ipari parkban. A 2605 négyzetméter alapterületű ipari létesítmény rendelkezik a szükséges gépészettel és infrastruktúrával, napelemes rendszerrel. Uniós forrásból, 450 milliós költséggel megvalósult kéthajós épület egyikében ott az 5 tonna teherbírású híddaru is, míg a másikben ennek az elhelyezési lehetősége adott.

A két ipari kapuval lezárt területen 8 személygépkocsi és három kamion számára alkalmas parkoló készült.

December elejére befejeződött az ipari parkban az 57 milliós optikai hálózat kiépítése is. A pályázati támogatással készült hálózatot öt évre ingyenes használatra vehette át az üzemeltetője.

Az önkormányzati ingatlanok állagmegóvására, korszerűsítésére mindenkor kiemelt figyelmet fordítottak. Idén százmilliókat költöttek többek között az épületek hőszigetelésére, nyílászárók, fűtésrendszer cseréjére, ahol indokolt volt napelemek telepítésére a Rókus óvodában, a Margitta Művelődési Házban, a Sportcsarnokban, a Kossuth Filmszínházban, a könyvtárban, a Gólya utcai szociális otthon épületrészeiben, a Tomori utcai konyhánál, a polgármesteri hivatalban és az inkubátorházban.

E beruházásokhoz jelentős önerővel járult hozzá az önkormányzat, míg támogatási forrás nélkül újult meg az Eötvös óvoda udvara, Újmohácson pedig megkezdték a 870 négyzetméter alapterületű, modern játszótér kialakítását is, melyhez a beadott 18 milliós pályázati támogatási igény értékelése még nem zárult le.

Elkészült az Egyesített Szociális Intézmény bővítéseként a 33 lakóegységből álló, 50 fő elhelyezésére alkalmas, emelt szintű ellátást biztosító épülete is. A 771 milliós beruházás teljes költségét önerőből finanszírozta a város.

Mohács fejlesztésre fordítható tőkéjének köszönhetően mintegy 240 milliós kiadást fölvállalva a városban 15 utcában újulhattak meg idén a járdák, hat utcában az útburkolat és további hét helyszínen rendezték a csapadékvíz elvezető rendszert. Több mint 34 milliós pályázati forrásból 2022-re ütemezett az Ady Endre, valamint a Gőzhajó utca egy szakaszán az útburkolat helyreállítása.

Százmilliókért, zömmel pályázati forrásból a város számos pontján épültek, vagy újultak meg kerékpárutak ebben az évben is, míg egy szabadidős, sportpark készült 50 milliós beruházással a Szélső utca és Szent Erzsébet utcák határolta területen. Előkészített a Budapesti országút mentén a vasúti átjárótól a még hiányzó kerékpárút kiépítése. A közel 300 milliós költségű, pályázati forrásból megvalósuló munka kivitelezésének kezdése 2022 márciusára ütemezett.

Folyamatban lévő nagyberuházás több is van a városban. Ezek egyike a készülő közforgalmi kikötő. A 7,8 milliárdos beruházás - melyhez 231 millió önerővel járul hozzá az önkormányzat - átadása 2023. év végére tervezett. További egymilliárdos költséggel két ütemre bontva kezdődik jövőre a Bég-patak belterületen történő rendezése, amelyhez a pályázati támogatás biztosított.

Az Újvárosban megvalósulthoz hasonlóan előkészített egy 650 milliós, támogatott nagyberuházás a város déli részén is. A Rákóczi-, Sirály-, Káposztáskert, Munkás-, Bem-, Dankó-, Mátyás utcákat érintve 23 önkormányzati bérlakás korszerűsítése, teljes külső-belső felújítása, új- és járda helyrehozása mellett az újvárosihoz hasonló közösségi terek kialakítása, továbbá a már ismertetett egyéni fejlesztési programok valósulnak meg.

Berta Mária