Közfoglalkoztatás Alsószentmártonban: cáfol a kormányhivatal, nem a volt polgármester kérte az ellenőrzést

2025. március 31. hétfő 16:57

Közfoglalkoztatás Alsószentmártonban: cáfol a kormányhivatal, nem a volt polgármester kérte az ellenőrzést

A Facebookon közzé tett egyik bejegyzésében az ellenzéki politikus, Hadházy Ákos „több" falubeli állítására hivatkozva azt írta, hogy Alsószentmárton volt polgármestere - aki tavaly a választáson elveszítette posztját, de októberig hivatalában maradt - kérte a kormányhivataltól a közfoglalkoztatás ellenőrzését, amelynek nyomán kéthavi, már kiutalt munkabért követeltek vissza az önkormányzattól. Lapunk érdeklődésére a Baranya Vármegyei Kormányhivatal cáfolta a képviselő által megfogalmazottakat.

 

 

 


„A faluban több ember állítja, hogy maga a bukott, de átmenetileg még regnáló polgármester kezdeményezte a kormányhivatali ellenőrzést, ahol nem találták a helyükön a közmunkásokat, s többen azt is, hogy az ellenőrzés napján hazaküldte az embereket", írta egyebek mellett a képviselő, hozzátéve, hogy ezt bizonyítani nem tudja.

A Baranya Vármegyei Kormányhivatal lapunk érdeklődésre a következő választ adta az ügyről:

„Az elmúlt évi alsószentmártoni közfoglalkoztatási programokkal kapcsolatban a közösségi felületeken, illetve a médiában a napokban megjelent, ténybeli tévedéseket tartalmazó hírek kapcsán a Baranya Vármegyei Kormányhivatal az alábbiakra szeretné felhívni a figyelmet:

A közfoglalkoztatási program kiemelt célja, hogy segítse a szegénységben és társadalmi kirekesztettségben élőket, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásra jogosultakat, hogy a közfoglalkoztatásban végzett munkájuk révén bevételhez jussanak, és esélyt kapjanak az elsődleges munkaerőpiacra való visszatérésre is. A magyar kormány által e célra biztosított jelentős források nem csupán több ezer hátrányos helyzetű álláskereső közfoglalkoztatásba történő bevonását teszik lehetővé, hanem folyamatosan biztosítják a települések fejlődését is.

A Baranya Vármegyei Kormányhivatal tavaly 6,3 milliárd forintot fordított a vármegyében megvalósított közfoglalkoztatási programokra, ebből csak Alsószentmártonban közel 140 millió forintot használtak fel, aminek köszönhetően 2024-ben ezen a településen összesen 136 fő jutott munkához és megélhetéshez valamelyik programban.

Az alsószentmártoni közfoglalkoztatási programok ellenőrzését a Siklósi Járási Hivatal foglalkoztatási szakemberei nem a polgármester kérésére, hanem a hivatalhoz érkezett bejelentés alapján végezték el. A többszöri, előzetesen nem jelzett ellenőrzések mindegyikén találtak súlyos szabálytalanságokat, az azonban nem igaz, hogy az alsószentmártoni közfoglalkoztatási programok idő előtt megszűntek volna.
A településen futó három programból egy fejeződött be egy hónappal az eredetileg tervezett zárást megelőzően, a másik két, járási program mindvégig biztosított munkát az alsószentmártoniaknak. Az ehhez szükséges forrás rendelkezésre állt.

A tervezettnél egy hónappal korábban befejezett program kacsán a településnek csupán a korábban kiutalt, de fel nem használt egyhavi bérelőleget kellett visszafizetnie, hiszen abban az egy hónapban e program keretében már nem folyt munkavégzés.

- Az alsószentmártoni közfoglalkoztatási program kapcsán az elmúlt napokban számtalan félrevezető és valótlan állítás fogalmazódott meg, amelyek nyilvánvalóan politikai célokat szolgálnak. A Baranya Vármegyei Kormányhivatal azonban határozottan visszautasít minden olyan állítást, amely azt a látszatot kelti, hogy a kormányhivatal bármely szakhatósága nem kizárólag szakmai alapon végzi a munkáját. A valóság az, hogy az alsószentmártoni közfoglalkoztatási programok ügyében a Baranya Vármegyei Kormányhivatal minden intézkedését a közfoglalkoztatás eredeti céljaira, a településen élők érdekeire tekintettel, ugyanakkor a jogszabályi előírásokat betartva tette és teszi meg. Ehhez természetesen szükség van mind a települési vezetők, mind a településen élők együttműködésére, partnerségére is - hangsúlyozta az ügy kapcsán a kormányhivatal vezetője, dr. Horváth Zoltán.

Képünk illusztráció.

M. B. - Fotó: pixabay.com