A lakosság és az önkormányzatok segítségét kéri a baglyok költésének elősegítéséért
2021. november 15. hétfő 13:44
A lakosság és az önkormányzatok segítségét kéri a baglyok költésének elősegítéséért az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amelynek tájékoztatása szerint műfészkek és költőládák kihelyezésével jelentősen javulnak a lakott településeken élő, rágcsálópusztító madarak életfeltételei - közölte az egyesület hétfőn az MTI-vel. Baranyában található az ország bagolyállományának jelentős része.
Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él, vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért fontos, mert ezek a madarak elsősorban rágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat - olvasható a közleményben.
Mint írják, hiányukban ezek állományapasztását a házi- és társállatok mellett az emberre is veszélyes mérgezett csalik kihelyezésével kell megoldani. Egy erdei fülesbagoly évente ezernél is több rágcsálót zsákmányol, a kisebb termetű bagolyfajok ezek mellett rengeteg kártevő rovart is elfogyasztanak, ezért nem mindegy, hogy lakott területeinken mennyi él, él-e egyáltalán ezekből a madarakból. Megtelepedésük egyik legfőbb akadályát gyakran a megfelelő fészkelőhelyek hiánya jelenti. A baglyok ugyanis nem tudnak fészket építeni, költésükhöz egyebek mellett korhadt üregekkel, vastag törzselágazással rendelkező idős fákra; valamint nagy testű harkályok odúira van szüksége.
Ma már rendelkezésre állnak azok az ismeretek, melyek segítségével elősegíthető a különböző madárfajok megtelepedése mesterséges fészkelőhelyekkel, Magyarország ugyanis a világ első országai között kezdte el széles körben alkalmazni, fejleszteni ezeket az 1905-ben, a Baranya megyei Kárászon megalakult Első Magyar Fészekodúgyárnak köszönhetően is.
A közlemény emlékeztet, hogy a leggyakoribb hazai bagolyfaj, az erdei fülesbagoly elfoglalja az ágvillába kihelyezett vesszőkosarat, de szívesen beköltözik fára, épületfalra rögzített, félig nyitott előoldalú vércseládákba is. A leginkább emberkövető gyöngybagoly templomok toronysüvegébe, padlásokra telepített költőládákkal; a macskabagoly, a kisebb testű kuvik és füleskuvik pedig nagy méretű mesterséges odúkkal segíthető.
A baglyoknak kirakott műfészkek, mesterséges odúk esetében alapelv, hogy ezekbe mindig kell száraz fű, hullott lomb vagy faforgács fészekanyagot tenni, amibe a tojó alakítja ki a tojásoknak a fészekmélyedést.
Bővebb információk a témában a www.mme.hu weboldalon található - áll az összegzésben.
Baranyában egyébként legutóbb 43 településen 1273 egyedet figyeltek meg, jóval többet, mint tavaly. Akkor a számlálás időpontjában 803 erdei fülesbagoly tartózkodott a gyülekezőhelyeken.
Ez azonban csak becsült érték, hisz az örökzöld fákon nagyon nehéz felfedezni a baglyokat, ezért a nappalozó madarak pontos száma nem minden esetben állapítható meg.
A legtöbb példányt Bólyban (93), a Kisszentmártonhoz tartozó Mailáthpusztán (63) és Liptódon (56) figyelték meg, de 50 példányt elérően Majson, Nagybudméron és Zalátán is teleltek baglyok.
Képünkön: bagolykolónia Mohácson.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem adtam jattot a postásnak, jól el...
- Borongós, esős, hűvös napnak...
- Még várják a leendő játékvezetők...
- Örömzene: rézfúvósokra hangszerelve a...
- Vasárnap éjfélig lehet kötelező...
- Jövő szerdán is elviszik a...
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Kettészakítottak a vonatok egy, a...
- Már több mint egymillió beteget...