Több egyetemen sokszoros a túljelentkezés a duális képzésre

2015. április 01. szerda 13:30

A hallgatói jelentkezések részben már lezárultak és az eddigi adatok alapján több egyetemen többszörös a túljelentkezés a meghirdetett duális képzésre; a Kecskeméti Főiskolán 67 helyre 800 hallgató, Szombathelyen pedig a rendelkezésre álló 50 helyre 240 jelentkező jutott - számolt be a duális képzés tapasztalatairól a felsőoktatásért felelős államtitkár.

Palkovics László a Vállalati információs napok a duális felsőoktatási képzésekről című rendezvénysorozat budapesti negyedik állomásán elmondta, míg a hallgatók száma a műszaki területen enyhén csökkent, a közgazdasági szakterületen pedig szinten maradt, azokon a szakokon, ahol duális szakképzést hirdettek meg, 7 százalékkal növekedett a létszám.

Hozzátette: jelenleg öt speciális - műszaki, agrár, gazdaságtudományi, informatikai, természettudományi - szakterülete van a duális képzésnek, ugyanakkor megjelenhet hamarosan például a szociális szakemberképzés, mivel a vállalatok mellett intézményektől is érkezett erre kezdeményezés. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a duális képzés nem csodaszer és nem alkalmazható minden területen, így az orvosok tanításánál felmerül a kérdés, hogy valóban tudnak-e olyan mértékben gyakorlati oktatásban részt venni, mint egy mérnökhallgató.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy a vállalatok és felsőoktatási intézmények együttműködésére kiírt pályázatra 350 cég jelentkezett, ebből 248 kis- és középvállalat; 21 felsőoktatási intézmény vesz részt az együttműködésben, és 79 alapszakot érint a duális képzési forma. Idén szeptembertől 1050 hallgató tud majd belépni duális képzési formába.

Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) oktatási és képzési alelnöke elmondta: a kamara a vállalatok versenyképességének szempontjából kulcskérdésnek tekinti a duális képzés indítását, mivel több területen is szakemberhiány gátolja a növekedést. Az MKIK-nak elsősorban a magyar kkv szektorban lesz kiemelt feladata, hogy megteremtse a feltételeket ahhoz, hogy egy kisvállalkozás is bekapcsolódhasson a rendszerbe. A kamara továbbá abban is szerepet vállal, hogy a Duális Képzési Tanács szakfelelőseivel a cégek akkreditációját folyamatosan biztosítsák.

(mti)