Elkészült az új híd a Dunán, jövő héten adják át
2024. május 31. péntek 17:45
Két új hidat is átadnak Magyarországon a jövő héten. Különleges átkelőkről van szó, amelyek két napon belül nyílnak meg a forgalom, illetve a nagyközönség számára, számolt be róla a Világgazdaság.
Nem mindennapi hét elé néz a magyarországi hidászvilág, június első hetében ugyanis két új hidat is átadnak Magyarországon. Nem is akármilyen átkelőkről van szó.
Az egyik a Kalocsa-Paks közötti új Duna-híd, amelynek a hivatalos neve Tomori Pál híd, a másik pedig a világrekorder sátoraljaújhelyi függőhíd.
A Tomori Pál híd a huszadik Duna-híd a folyó hazai szakaszán. A frissen megjelent információk szerint az átadása június 6-án, jövő hét csütörtökön
lesz.
Ahogy arról korábban a Világgazdaság már beszámolt, az új Duna-híd kivitelezésnek köszönhetően Kalocsa és az M6-os autópálya, valamint Kalocsa és Paks között a menetidő hozzávetőlegesen 15 percre csökken. Az ÉKM beruházásában, valamint a Duna Aszfalt Zrt. kivitelezésében megvalósuló híd és a hozzá kapcsolódó úthálózat fejlesztésének összértéke nettó 92 milliárd forint. A kivitelező az új híd alépítményei (beleértve az alapozást is) és felszerkezetei készítése során
- közel 28 ezer köbméter betont épített be,
- az összeszerelt acélszerkezet súlya pedig meghaladja az 5 ezer tonnát.
Emellett 418 kilométer hosszúságban szereltek be feszítő kábeleket,
a folyószabályozási műtárgyakba és pillérvédelembe pedig 82 300 tonna vízépítési kő került.
Az új Duna-híd 946 méter hosszú, a kivitelezésén mintegy 900 ember dolgozott.
Mikor adják át a világrekorder függőhidat Sátoraljaújhelyen?
Június 6. előtt két nappal, június 4-én kedden egy másik különleges hidat is felavatnak Magyarországon. Ez a sátoraljaújhelyi függőhíd, amely a maga nemében világrekorder. A június 4-i avatása nem véletlen: az a nap a nemzeti összetartozás napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékezve. A sátoraljaújhelyi függőhíd pedig a Nemzeti összetartozás hídja nevet kapta.
Ez egy gyalogos kötélhíd Sátoraljaújhelyen, egészen pontosan két hegy, a Szárhegy és a Várhegy között. Hossza több mint 700 méter, hat acélsodronykötél tartja a magasban. Ezzel a technológiával nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon sem épült még ilyen hosszú híd, vagyis a Borsod vármegyei átkelő az egyik legnagyobbnak számít ebben a kategóriában.
Forrás: Világgazdaság
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lehűlés érkezik az első novemberi...
- Volt egy álmuk, s a Tetz család...
- Idén is indul különvonat Pécsről...
- Ha tűzoltónak állna, ne habozzon, itt...
- Ilyen volt a forradalom Pécsett:...
- Labdarúgó játékvezetői tanfolyam...
- Kocsis Ferenc: „Mohácson születtem,...
- A mohácsi csatatér legelszántabb...
- Egy éve nyílt meg, s egyre többen...
- Pusztán csak lehetőség a helyjegy...