Többször is Sztálingrád lesz Volgográdból

2013. január 31. csütörtök 17:09

Február 2-án, a sztálingrádi csata befejeződésének 70. évfordulóján Volgográd visszakapja a szovjet időkben viselt nevét - számolt be csütörtökön a Volga menti orosz város törvényhozóinak döntéséről az orosz állami hírtelevízió. Sztálingrád, a hős város - így csak a hivatalos rendezvényeken nevezhetik majd Volgográdot szombaton és az év több ünnepnapján a felszólalók, a hatalom képviselői.

A Rosszija 24 televízió szerint a volgográdi duma képviselői a nagy honvédő háború veteránjainak kérésére hozták meg a döntést. Emellett szombattól egy hétig Volgográdban, Csitában és Szentpéterváron Sztálin portréjával díszített győzelmi buszok közlekednek majd. Az idén hat alkalommal lesz Volgográdból egy időre jelképesen Sztálingrád. Például május 9-én, a második világháborúban aratott győzelem napján, és június 22-én, a gyász napján is, amikor a fasiszta Németország csapatai megtámadták a Szovjetuniót. Augusztus 23-án, a Sztálingrádra mért nagy erejű és hatalmas pusztítást végző bombázás áldozatainak emléknapján is a szovjet vezetőről kapott néven nevezhetik meg a várost.

 

A lenta.ru orosz hírportál jelentése szerint a volgográdi kommunisták és az Orosz Polgári Szakszervezet nevű csoport képviselői épp a helyi törvényhozási határozat megszületése előtt adták át az orosz államfőnek azt a petíciót, amelyet ötvenezren írtak alá, és amelyben arra kérték Vlagyimir Putyint, hogy újra Sztálin nevét viselhesse a hős Volgográd. Az aláírásgyűjtő akciót tavaly november 19-én indították - írta az orosz Novij Region internetes híroldal, amely szerint a volgográdiak "lélegzetüket visszafojtva várják", hogy mivel lepik meg ezután őket a régió vezetői, akik folyton változtatni akarnak a város imázsán.

Szergej Bozsenov, a Volgográdi terület kormányzója például azért cserélné le a város jelképét, a Mamajev-kurgánt, a 200 napig tartó küzdelem áldozatainak emlékére dombra emelt emlékművön álló szobrot, mert az tragikus emlékeket ébreszt. A Volga menti nagyvárost alapítása évétől, 1589-től 1925-ig Caricinnak hívták, majd 1925-ben Sztálin nevét kapta és azt is viselte 1961-ig.

 


(mti)