Több veszélyeztetett fajt védene az Európai Unió
2016. szeptember 21. szerda 08:27
További veszélyeztetett állat- és növényfajokra terjesztené ki a védelmet, és szigorúbban lép fel az elefántcsont-kereskedelem ellen az Európai Unió a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó washingtoni egyezmény aláíróinak szeptember huszonnégy és október öt között tartandó konferenciáján, Johannesburgban.
Az Európai Bizottság szakértői szerint a fajok illegális kereskedelme évente 8-20 milliárd euró közötti forgalmat bonyolít, ezzel a negyedik legjelentősebb bűnözési iparággá fejlődött.
A CITES, vagyis a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről kötött egyezmény 35 ezer védett fajra vonatkozik.
A konvenció 41 éve, Washingtonban történt megkötése óta tiltja az elefántcsont-kereskedelmet. Ennek ellenére erősen megnövekedett az elefántagyar és az orrszarvútülök illegális adásvétele. Namíbia és Zimbabwe ráadásul a kereskedelmi tilalom feloldását is követeli.
Az uniós hatóságok szerint évente 30 ezer elefántot ölnek meg, 2008 óta hatezer rinocérosszal végeztek orvvadászok. Az Európai Unió Johannesburgban először lép fel önálló tárgyalófélként. A CITES legnagyobb hozzájárulását fizeti, így a konferencia legbefolyásosabb szereplője.
Az Európai Bizottság szerint a konferencián az elefántcsont-kereskedelmet tiltó, már érvényben lévő rendeleteket szigorúbban kell betartatni, akár az előirányzott speciális kereskedelmi szankciókat is be lehet vezetni. A múltban már az ilyen szankciók bevezetésének ígérete is hatást ért el például Thaiföldön - közölte a hatóság.
Az EU új fajokat is felvenne a védett állatok és növények listájára. Így a paliszanderfa bizonyos fajait ugyanúgy védelem alá kellene helyezni, mint bizonyos cápákat és rájákat. Ritka és értékes fajokat, például makákókat, gyíkokat, papagájokat, gekkókat és kolibrihalakat is jobban kellene védeni szállításuk során.
A vadásztrófeák kereskedelmét is korlátozná az unió, és csak akkor engedélyezné azt, ha a fenntarthatóság és a legalitás biztosított. A tanácskozáson Namíbia és Zimbabwe is javasolni fogja, hogy engedélyezzék számára az elefántcsont-kereskedelmet, amely érvelésük szerint segítene fellendíteni a természetvédelmi erőfeszítéseiket.
Forrás: MTI - Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Hatos lottó: valakinek mától...
- Nézze meg, merre járnak a NAV...
- Jövő vasárnaptól megvásárolhatók a...
- A bérek dinamikus növekedését várják...
- Iskola udvarán is árult drogot egy...
- Idén is beragyogja majd a fényvonat...
- Venyigeégetésből lett hatalmas tűz a...
- Ismét lelépett a gyermekotthonból egy...
- A jövő héten is nagyon várják a...