Tíz éve vizsgálódik a sasszemű Mars-szonda
2015. augusztus 14. péntek 11:02
Napra pontosan tíz évvel ezelőtt indult küldetésére a Mars eddigi legélesebb szemű űrszondája. A NASA Mars Reconnaissance Orbitere (MRO) a United Launch Alliance Atlas V rakétáján indult útnak 2005. augusztus 12-én, a floridai Cape Canaveral légierőbázisról.
2006-ban ért el a Vörös Bolygót, a következő öt hónap folyamán több mint 400 alkalommal „merült le" ritkás légkörébe egy „légfékezős" kampány égisze alatt, hogy pályáját az elliptikusról közel körpályára módosítsa.
Tudományos misszióját - amely az eredeti tervek szerint egyetlen marsi évig, vagyis közel két földi évig tartott volna - 2006 novemberében kezdte meg. Majd egy évtizeddel később is vizsgálódik, a múltbeli vizes aktivitás jeleit kutatja, a jövőbeli robot- és emberes misszióknak keres megfelelő helyszíneket, illetve segít az Opportunitynek és Curiositynak hazajuttatni adatait.
Az MRO felfedezései közé tartoznak a meredek lejtőkön megfigyelt szezonális folyások, amelyek a kutatók szerint sós víz sekély folyamai lehetnek. Eme 2015. július 21-i felvételen erre láthatunk példát a marsi Valles Marineris régióból.
Az MRO felfedezései közé tartoznak a meredek lejtőkön megfigyelt szezonális folyások, amelyek a kutatók szerint sós víz sekély folyamai lehetnek. Eme 2015. július 21-i felvételen erre láthatunk példát a marsi Valles Marineris régióból. (Fotó: NASA/JPL-Caltech/Arizonai Egyetem)
A NASA közleményében Rich Zurek, az MRO kutatója kifejtette, a szonda bizonyítékot talált a változatos, nedves környezetekre a korai Marson, ezek némelyike „lakhatóbb" a többinél. Ezenkívül feltárta, a planéta déli sarki pólusa elegendő rejtett szén-dioxid-jeget tartalmaz ahhoz, hogy melegedés során megduplázza a jelenlegi atmoszféra vastagságát, sőt lavinákat és porviharokat is lencsevégre kapott.
Hosszú élettartama több mint négy marsi éven át lehetővé tette a szezonális és hosszabb távú változások nyomon követését. A kutatások olyan aktivitásokat dokumentáltak, mint vándorló dűnék, frissen keletkezett becsapódási kráterek - némelyik felszín alatti jeget tárt fel -, és rejtélyes sávok, amelyek az évszakokkal sötétednek vagy fakulnak ki.
Az MRO hat különféle tudományos készüléket kapott, köztük a HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) kamerát, amely akár egy asztal méretű képződmény kiszúrására is képes a felszínen.
A szonda több adatot (bő 250 terabitet) küldött eddig haza, mint a másik hat, aktív marsi misszió - Opportunity, Curiosity, Mars Odyssey és MAVEN, illetve az európai Mars Express és az indiai Mangalyaan - együttvéve.
A szakemberek hangsúlyozták, a misszió 40 ezernél is több keringést követően is izgalmas és új kihívásokkal teli, ilyen volt a tavaly itt elhaladó üstökös nyomon követése, illetve a következő évre tervezett InSight-misszió landolásának támogatása lesz. (A Siding Spring-üstökös októberben suhant el a planéta mellett, anyagtörmelékkel szórva meg ritkás atmoszféráját. Az InSight a NASA legújabb landolóegysége, amely 2016 szeptemberében érkezhet és a bolygó belső szerkezetét veszi majd szemügyre.)
Nem az MRO az egyetlen marsi felfedező a NASA színeiben, amelynek a hónapban ünnepelnivalója van, augusztus 5-én a Curiosity harmadik évét kezdte meg a bolygó felszínén.
Képünkön: az MRO.
Forrás: hirado.hu - Fotó: NASA/JPL-Caltech
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Hargitai János: a csata ötszázadik...
- Japánok találtak megoldást a...
- Idegenvezetéssel is várják a...
- Megvan a kormánydöntés: megépül a...
- Hatos lottó: valakinek mától...
- Hétfőtől ismét látogatható a...
- Nézze meg, merre járnak a NAV...
- Mohács környéki házakat fosztogatott...
- Vasárnapig tesztelhetjük a csuklós...