Színes térképet készített a NASA űrszondája a Merkúrról

2013. február 25. hétfő 11:06

Színes térképet készített a NASA űrszondája a Merkúrról

A NASA Merkúr-szondájának új videója a legbelső bolygót úgy mutatja meg, ahogy még sosem láthattuk, és felfedi, hogy a sziklás világ furcsán színes.

Az új videót a bolygó körül 2011 óta keringő Messenger szonda felvételei alapján állították össze a kutatók. A videó a Merkúr teljes globális térképét mutatja meg, létrehozásához több ezer fotót használtak fel.

A szakemberek szerint az új videó felfedi az összetételbeli különbségeket és azon eltéréseket, melyek megmutatják, milyen hosszú ideje vannak a bolygó felszínén az egyes anyagok. A fiatal krátersugarak - melyek a frissen megszületett becsapódási kráterek körül sugárban helyezkednek el - világoskéken vagy fehéren jelennek meg.

 

Az új videón a Merkúr színeit felerősítették, hogy jobban megkülönböztessék egymástól eltérő terepviszonyait. A videó összességében felszínének 99 százalékát öleli fel, képpontonként mintegy 1 kilométeres felbontással.

A kék és sötétkék területek a Merkúr kérgének azon részei, melyekről úgy hiszik, sötét, átlátszatlan anyagból állnak. A barnás régiók síkságok, melyeket láva formált.

A Messenger 2004-ben indult, ez az első emberkéz alkotta űrszonda, mely a Merkúr körül pályára állt, 2011 márciusában érkezett meg oda. 446 millió dolláros elsődleges missziója 2012-ben véget ért, jelenleg egyéves meghosszabbított küldetése vége felé jár. Kétéves kutakodása során több mint 168 ezer fotót készített a bolygóról.

Képünkön: A Messenger szonda képeiből alkotott színes térkép. A színeket felerősítették, hogy kihangsúlyozzák a kémiai, ásványtani és fizikai különbségeket a felszínt alkotó kőzetek között

 


Forrás: space.com - Fotó: NASA/Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratórium/Washingtoni Ca