Szerb külügyminiszter: Belgrád nem épít sem falakat, sem befogadótáborokat
2015. augusztus 19. szerda 10:29
Szerbia nem épít sem falakat a szerb-macedón határon, sem új befogadótáborokat a migránsoknak - jelentette ki Ivica Dacic szerb külügyminiszter a Danas című belgrádi napilap szerdai számának adott interjújában.
"Nem hiszem, hogy Szerbia egyszer csak egy magyarországihoz hasonló döntést hoz majd, és falat épít a Macedóniával közös határon, hogy megakadályozza a menekültek és migránsok belépését az országba" - fogalmazott a politikus.
Kifejtette, hogy nem lesz szükség újabb befogadótáborokra sem, a magyar-szerb határon épülő határzár felállítását követően sem maradnak majd a migránsok tartósan az országban, hanem Horvátország és Bulgária felé fognak indulni.
Újságírói kérdésre, miszerint mit tesz majd Szerbia, ha Horvátország is úgy dönt, hogy falat épít a közös határon, Dacic úgy válaszolt: akkor a migránsok várhatóan kikerülik majd a Szerbián át vezető utat.
A Danas néhány napja azt írta, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) Macedóniát hamarosan nem biztonságos országgá fogja nyilvánítani, emiatt pedig Szerbia nem küldheti majd vissza oda a területén elfogott illegális bevándorlókat.
Emellett a magyar-szerb határon épülő biztonsági határzár miatt a migránsok észak felé nehezebben tudják majd elhagyni az országot, így várhatóan hamarosan megnő a Szerbiában maradók száma. A Danas értesülései szerint ezért menekülttáborokat kell építeni, és bővíteni a meglévők kapacitását. A lap értesülései szerint azért is lesz szükség nagyobb kapacitású táborokra, mert az ősz és a tél közeledtével fedett helyet kell biztosítani az embereknek.
Hans Schoder, az UNHCR szerbiai missziójának vezetője a belgrádi N1 televízióban kiemelte, csak az idén 130 ezer menekült érkezett Görögországba, aki Macedónián keresztül Szerbiába, majd az Európai Unióba akar jutni.
A szerb kormány adatai szerint a nyugat-balkáni országban az idei esztendőben 83 ezer menedékkérőt regisztráltak, 57 százalékuk Szíriából, 25 százalékuk pedig Afganisztánból érkezett, de sokan indultak útnak Irakból is. Közülük menekültstátusért csak mintegy ötszázan fordultak, azaz a jegyzékbe vettek nagy többsége elhagyja az országot.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Megjöttek a friss adatok, ennyit...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Itt a friss lista: ezek az orvosi...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...