Rjabkov: Washington Ukrajna miatt elveszítette realitásérzékét

2014. április 28. hétfő 20:41

Washingtonban elveszítették realitásérzéküket és a válság tudatos kiéleződését idézik elő - reagált Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes hétfőn az újabb amerikai büntető intézkedések bejelentésére.

A Fehér Ház sajtószóvivője Manilában közölte, hogy az Egyesült Államok Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlen környezetéhez tartozó hét orosz kormányzati tisztviselőre és tizenhét vállalatra vetett ki hétfőn újabb szankciókat, minthogy Moszkva tovább mélyíti a kelet-ukrajnai válságot.

Az orosz külügyminiszter-helyettes szerint a Fehér Ház szóvivőjének kijelentései ellenszenvet váltanak ki, görbe tükröt tartanak az Egyesült Államok külpolitikája elé, és nem az ukrajnai helyzet felelős megközelítéséről tanúskodnak. Szergej Rjabkov szerint Washington lényegében azokat az erőket "kényezteti" Ukrajnában, amelyek ahelyett, hogy lépéseket tennének a föderalizáció, és az ország "evolúciós" fejlődése felé, még újabb összeütközéseket robbantanak ki.

A magas rangú orosz külügyi vezető azt is közölte, hogy Moszkva válaszai nem maradnak el a szankciókra.

Azzal fenyegetőzött, hogy az orosz reagálás "fájdalmas lesz" Washington számára. 

"Természetesen válaszolni fogunk. Sohasem titkoltuk, hogy ehhez megvannak a lehetőségek, s az eszköztár, amelyet alkalmazni fogunk, eléggé széles" - közölte az orosz külügyminiszter-helyettes. Kijelentette, hogy "senkinek sincs joga Oroszországgal a szankciók nyelvén beszélni. A kísérlet arra, hogy diktáljanak nekünk, ultimátumokat szabjanak, azok ellen fordul, akik ezzel foglalkoznak".

Az újabb amerikai büntetőintézkedések Igor Szecsint, a Rosznyeft állami kőolajipari vállalat elnökét, Alekszej Puskovot, az orosz duma külügyi bizottságának elnökét, Dmitrij Kozak miniszterelnök-helyettest, valamint Szergej Csemezovot, a Rosztyeh orosz állami polgári és hadiipari cégekből álló vállalatcsoport elnökét is érintik.

A Rosznyeftynél közölték, hogy az amerikai szankciók a nagy európai energetikai vállalatok érdekeivel ellentétesek, ugyanis azoknak nemcsak Oroszországban, hanem a világban másutt meglévő projektjeit és helyzetüket is sújthatják.

(mti)