Ősi hüllőtemetőt találtak egy olvadó gleccserben
2014. május 30. péntek 11:00
Prehisztorikus tengeri hüllők több tucatnyi, közel teljes csontvázát tárták fel Chile déli részén egy olvadó gleccser közelében.
A kutatók a kihalt ichthyosaurusok négy fajának 46 egyedét tárták fel. Eme élőlények - görög nevük alapján „halgyíkok" - nagy testű, gyorsan úszó tengeri hüllők voltak, melyek a mezozoikumban, a mintegy 245-90 millió évvel ezelőtti tartományban éltek.
A csontvázak között embriók és kifejlett egyedek is vannak. Az állatokat valószínűleg katasztrofális földcsuszamlások sorozata pusztította el. Tetemük mélytengeri üledékekben maradt fenn, ezek később az olvadó gleccserrel kerültek napvilágra - írják a kutatók a Geological Society of America Bulletin folyóiratában.
Az ichthyosaurusoknak torpedó alakú testük volt uszonyokkal és fogakkal teli hosszú fejjel. Wolfgang Stinnesbeck, a Heidelbergi Egyetem paleontológusa és a tanulmány vezetője szerint emlékeztettek napjaink delfinjeire.
Stinnesbeck és csapata a kora krétakori - 150 - 100 millió éves - leleteket a Tyndall-gleccser közelében találta meg a chilei Torres del Paine Nemzeti Parkban. Ahogy a gleccser olvad, a fosszíliákat tartalmazó kőzet napvilágra kerül. Az ősi hüllők közül eddig csak keveset találtak meg Dél-Amerikában, csupán a bordázat néhány maradványát, és csigolyákat. A Chilében feltárt legnagyobb ichthyosaur csontváz több mint öt méteres.
A maradványok kitűnő állapotban vannak, némelyikük még lágy szövetet is megőrzött. A kutatók fosszilis embriókat is felleltek egy nőstényben. A fosszíliákat az Ophthalmosauridae család tagjaiként azonosították.
Ezek a „halgyíkok" valószínűleg egy víz alatti kanyonban vadásztak a part közelében, tintahalszerű állatokat és halakat fogyasztva. Alkalmanként iszaplavinák ömlöttek a vízbe, és a kutatók úgy hiszik, ilyen események végeztek az állatokkal. Valószínűleg elvesztették tájékozódási képesüket és megfulladtak, ahogy a lavina a mélységbe rántotta őket, testüket az üledékek temették be.
Az ichthyosaurusok ugyanakkor úszkáltak a tengerekben, amikor a dinoszauruszok tapodták a földet és pterosaurusok uralták az eget, de valószínűleg még szárazföldi, tüdős társaik eltűnése előtt kihalhattak. Az óceánokban az oxigén szintjének valószínűsíthetően a vulkanizmus kiváltotta globális lecsökkenése okozhatta eltűnésüket.
A maradványok felfedezése alapján a chilei gleccser az egyik legfontosabb helyszín a világon, ahol a kora krétakori tengeri hüllők előkerültek.
Forrás: Livescience - Fotó: AFP
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Januárban indul az új...
- Motorosgázolás szemtanúit keresik a...
- Lecsuktak egy drogkereskedelemmel...
- Aláírták a három évre szóló...
- Újabb termékek kapták meg a nemzeti...