Orvosok segítettek halálba egy "boldogtalan" transzszexuálist

2013. október 03. csütörtök 14:01

Három sikertelen nemátalakító műtétet követően halálba segítettek az orvosok egy transzszexuális pácienst Brüsszelben. Az ügy nagy visszhangot váltott ki a belga sajtóban.

A nőnek született Nathan Verhelst lelki gyötrelmeire hivatkozva kérte orvosaitól, hogy vessenek véget életének. A férfi hétfőn hunyt el egy brüsszeli kórházban. Előzőleg két szakember is megállapította, hogy a 44 éves páciens nem küzdött átmeneti depresszióval, állapota tartós volt.

Belgiumban 2002-ben legalizáltak az eutanáziát, amelyet tavaly 52 esetben alkalmaztak az országban lelki betegségre hivatkozva. Wim Distlemans orvos az Het Laatste Nieuws című belga lapnak nyilatkozva azt mondta, a páciens "teljes nyugalomban hunyt el".

Nathan Verhelst, eredeti nevén Nancy, három fiúgyermek mellé érkezett a családba. Halála előestéjén a páciens azt mondta a lapnak, hogy szülei annak idején eltaszították maguktól, mert újabb fiút szerettek volna.

Verhelstnek három nemátalakító műtétje volt 2009 és 2012 között. Mint kiderült, ez sem segített rajta. "Amikor először megláttam magam a tükörben, viszolyogtam az új testemtől" - idézte a lap.

A kórház kiemelte, rendkívül szigorú procedúra előz meg minden egyes eutanáziás esetet, így volt ez most is.

A legalizálás óta folyamatosan növekszik az eutanáziát igénybe vevő betegek száma Belgiumban. A kegyes halált kérők többsége hatvan év feletti és valamilyen rákos betegséggel küzd.

A 2002 szeptemberében életbe lépett belga törvény értelmében a páciensnek képesnek kell lennie arra, hogy maga hozza meg a halálra vonatkozó döntést. Az orvosok akkor végezhetnek eutanáziát büntetlenül, ha a páciens önként, megfontoltan és többször is közli döntését.

A belga parlament jelenleg a szabályozás módosítását fontolgatja annak érdekében, hogy 18 év alattiakra is kiterjedjen a törvény.

Tavaly 1432 regisztrált eutanáziás eset volt Belgiumban, 25 százalékkal több, mint az előző évben. Az eutanáziás esetek az összes haláleset 2 százalékát tették ki - adta hírül a BBC hírportálja. (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24373107)

 

(mti)