Ön tudja, mennyi koffeint fogyaszt?
2015. szeptember 02. szerda 10:28
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), a 2015-ös szakértői jelentés alapján, publikálta a napi átlagos koffeinbevitelt, az Európai Unióban.
Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének weboldalán megjelent adatok azt mutatják, hogy a 75 év felettiek napi átlagos koffeinbevitele 22-417 mg, a 18 és 65 év közöttiek 37-319 milligrammot fogyasztanak, de még a 12 és 36 hónap közötti kisdedek szervezetébe is kerül 0,2-1 mg/testtömeg kg mennyiségű koffein.
A legtöbb ilyen élénkítőszert Dániában, Hollandiában, Németországban és Belgiumban, a legkevesebbet pedig Romániában, Görögországban, Bulgáriában és Spanyolországban fogyasztják a felnőttek.
Az európai országok többségében a felnőttek legjelentősebb koffeinforrása a kávé, ebből származik az elfogyasztott koffeinmennyiség 40-94 százaléka. Írországban és az Egyesült Királyságban, tea formájában kerül a szervezetbe a teljes napi mennyiség 59-57 százaléka.
A serdülőknél ennél már változatosabb a kép, a csokoládé, a kávé, a tea és a kólafélék versengenek a dobogós helyekért. Gyermekek esetében egyértelműen a csokoládé a legfőbb élénkítő forrás, melyet a tea és a kólafélék követnek.
Magyarországon a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) által 2009-ben végzett reprezentatív felmérés adatai szerint a felnőttek átlagos napi koffeinbevitele 122,5 mg. Ennek közel 60 százalékát kávé, közel 30 százalékát tea, 8,5 százalékát csokoládé és majdnem 5 százalékát kólafélék formájában fogyasztjuk el.
Túladagolásról akkor beszélünk, ha napi 600 mg koffein kerül szervezetünkbe, ennek már számos kellemetlen tünete lehet, az émelygéstől kezdve, a hányingeren át, a szédülésig. Ezen jelenségek olyan esetekben is felbukkanhatnak, ha rendszeres, mérsékelt koffeinfogyasztást (napi 200-300 mg) követően hirtelen megvonjuk a szervezettől a hatóanyagot. A megvonás többségében szintén negatív fizikai jelekkel párosul, ilyenek többek között az ingerlékenység, az émelygés vagy a koncentrációs képesség csökkenése. Szerencsére ezek a jelenségek az első 1-2 napot követően általában megszűnnek.
Egy 50 grammos csokoládé 10 mg koffeint tartalmaz, egy három és féldecis kólában 40 mg, egy két és féldecis energiaitalban 80 mg, egy két decis hosszú kávéban 90 mg koffein van.
A kávé koffeintartalma országonként is eltérő lehet, például a kávébab típusa (az Arabica kevesebb koffeint tartalmaz, mint a Robusta), vagy elkészítésének módja miatt (a törökös, vagy hagyományos kotyogós főzőben készített nedű koffeintartalma nagyobb mint például az instant változaté). A koffeinmentes kávéban, csészénként 3-4 mg koffein található.
Ezek után felmerülhet a kérdés: Hogyan ellenőrizhetjük, hogy mennyi koffeint fogyasztottunk? Ezt azonban nem könnyű nyomon követni, hiszen az Európai Unióban, kevés kivételtől eltekintve, nem kötelező feltüntetni, sem a csomagolt élelmiszereken, sem pedig a vendéglátásban felszolgált italoknál ezt az információt. A kevés kivételt a 150 mg/l koffeintartalmat meghaladó termékkategória jelenti, ezek tulajdonképpen az energiaitalok, ahol a feltüntetett mennyiség a túlzott bevitel kockázatára inti a fogyasztót.
Forrás: National Geographic
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Japánok találtak megoldást a...
- Idegenvezetéssel is várják a...
- Tavaszias idővel indul a hét, aztán...
- Nézze meg, merre járnak a NAV...
- Tovább csökkent a napi új fertőzöttek...
- Vese, szív- és anyagcsere-betegségek...
- Jövő vasárnaptól megvásárolhatók a...
- A bérek dinamikus növekedését várják...
- Hatos lottó: valakinek mától...