Nagyvárad, a Pece-parti Párizs

2016. szeptember 21. szerda 09:21

Nagyvárad, a Pece-parti Párizs

A romániai Nagyvárad idegenforgalmi vonzerejét nem csak vallási, történelmi és kulturális látnivalóinak köszönheti, hanem remek fekvésének is. A város ugyanis mindössze 12 kilométerre fekszik Románia legnagyobb gyógyfürdőjétől, a Félix fürdőtől, de környékén egyéb programlehetőségek is szép számmal adódnak.

Nem véletlen számít Bihar megye turisztikailag frekventált területnek, ugyanis Biharfüred neves üdülője, az Erdélyi-középhegységre oly jellemző karsztos képződmények, csodás folyóvölgyek és tradicionális látnivalók is helyet kapnak itt. A szállások Nagyváradon kimagasló színvonalú szolgáltatással várják a turistákat, akik különféle árkategóriák között válogathatnak foglalás alkalmával. Vegyük most sorra azokat a nevezetességeket, melyeket Nagyváradon járva mindenképpen érdemes felkeresni!

 

Püspöki Székesegyház, az egyházi építészet legszebbike

Az 1752-ben elkezdődött építkezés, valamint az utána történő művészeti alkotások eredményeként a nagyváradi Püspöki Székesegyház a legnagyobb és sokak szerint a legszebb romániai barokk templom. A monumentális méretek különösen szép belső díszítéssel társulnak. A mellékhajók felett található a Szent László Keresztény Múzeum és a Barokk képtár is, sőt, egyháztörténeti kiállítással is találkozhatnak a szakrális emlékművek iránt érdeklődők. A főbejárat előtt a Tóth István alkotta Szent László bronzszobor látható.

Természetesen ezzel még nem ért véget a vallási jellegű épületek sora, hiszen rengeteg zsinagóga, templom is megtalálható a városban. A Kanonok sor egy 253 méter hosszú, összesen tíz épületből álló komplexum, amely több mint száz éven át épült. Mivel minden épület más korban épült, így ez homlokzatokon jól látható. A híres árkádsoros folyosó szintén részét képezi a város barokk negyedének.

 

Nagyváradi vár a történelem rajongóinak

A X. században épült a vár, mely mai formáját 1570 és 1618 között nyerte el. Az egykori földvár a későbbiek során középkori vármaggá alakult, majd Szent László kedvenc tartózkodási helye lett. A XVII. századig székesegyház is helyet kapott a várfalakon belül, majd az évek során fontos stratégiai szerep jutott a várnak. Az évek során használták kaszárnyaként, fogolytáborként, és nem egyszer építették újjá.

 

Fekete Sas épületegyüttes szecessziós stílusban

Monumentális szecessziós alkotásként jött létre, ma pedig a városközpont legfontosabb szórakozóhelyeként üzemel a Fekete Sas névre hallgató épületegyüttes. Egykoron bálterem színház és irodák működtek az 1907-be épült ingatlan falain belül, mára pubok, kávéházak és bárok váltották fel ezeket.

 

Ady Endre Emlékmúzeum

Az egykori Müller-féle cukrászda épületében került berendezésre az Ady Endre gyűjtemény, amely felöleli a költő halála után alakult Ady Társaság tevékenységéből származó gyűjtemény darabjait. A költő szívesen töltötte idejét a cukrászda teraszán, ahol számos híres írása született. Irodalmi folyóiratok is szép számmal megtalálhatóak a gyűjteményben, így az eklektikus stílusú ingatlan múzeuma rendkívül széles kört ölel fel. A Nagyvárad műemlékei közé tartozó múzeum építészeti és kulturális szempontból is figyelmet érdemel.

Nem véletlen emlegetik Pece-parti Párizsként az erdélyi nagyvárost, hiszen területén rengeteg olyan építészeti alkotás megtalálható, amely valóban világszínvonalú. Az egymást érő vallási épületek a párizsi monumentális építményeket idézik és ugyanakkor mégis egyfajta sajátos, gyakran régmúlt korokra jellemző hangulat járja át a város utcáit. Erdélyben járva mindenképpen megéri felkeresni területét, hiszen több napra elegendő látnivaló és remek gasztronómia várják a turistákat. A hotelkínálatban mindenki megtalálhatja azt a típust, amely ár és színvonal szempontjából is maximálisan megfelel igényeinek. A nagyváradi séták során megéri megcsodálni az épületek, paloták és vallási emlékhelyek egyediségét, amely egészében nyújt Nagyvárad számára különleges idegenforgalmi vonzerőt.