"Miért kell tisztelniük a magyarokat?" Nyílt levelet írt a volt horvát oktatási miniszter
2015. október 16. péntek 12:20
Ljilja Vokic volt oktatási miniszter a legnagyobb példányszámú horvát napilapban megjelent nyílt levélben emlékeztette a horvát kormányt a hazánktól kapott sokrétű támogatásra és méltatta a magyarországi horvát közösség oktatási helyzetét. Pécset, Mohácsot is említette.
Ljilja Vokic (képünkön) volt oktatási miniszter „Miért kell tisztelnünk a magyarokat? című nyílt levele a Vecernji Listben:
„Sehol sincs megírva, hogy a nemzeteknek, különösen azok vezetőinek szeretniük kell egymást. Azonban, mégis régóta arra tanítanak minket, hogy tisztelnünk és értékelnünk kell egymást. És hálásnak kell lennünk!
Visszaemlékezve az időkre, amikor a Horvát Köztársaság kormányának oktatási miniszteri posztját töltöttem be, hálával állapítottam meg a következőket: a világ egyik országa sem nyújt annyi jogot a horvát kisebbségnek, mint ahogyan azt Magyarország teszi. A honvédő háború idején Magyarország határa nyitva volt, sokféle segítséget nyújtottak a Baranyából és máshonnan menekülő népnek.
A menekültek gyerekei rendelkezésére bocsátották Siklóson és Mohácson az iskola épületét, ahol rendszeres tanításon vehettek részt horvát nyelven, a tanárok és a szülők ott, vagy a közelben kaptak elhelyezést. Személyesen is meglátogattam ezeket az iskolákat, és elbűvölt a magyar emberek meleg érzése népünk iránt. Még egy érettségi ünnepségen is voltam és ezért nem tudom megérteni azt a keserűséget, amellyel ma Magyarországról beszélnek.
1996-ban nyitottuk meg Budapesten a Horvát Oktatási Központot, amelyben ma is működik a horvát óvoda, általános iskola, gimnázium és kollégium. És ennek költségeit a magyar állam fizeti. Senki és sehol nem nyújt hasonlót a horvát kisebbségnek, és akkor még nem beszéltünk Pécsről és más településekről, ahol segítik a horvátokat nyelvük és kultúrájuk ápolásában, sőt az egyetemen is tanulható a horvát nyelv. A világ minden más pontján Európától kezdve több helyen is a horvát oktatási minisztérium biztosítja azon tanárok fizetését, akik a gyerekeket a horvát nyelvre és kultúrára tanítanak.
Néhány gazdagabb ország részben segíti a kulturális egyesületeket, Horvátországban pedig az állam finanszíroz minden kisebbségi iskolát, azon országok esetében is, amelyek nem viszonozzák ezt. A felsorolt okok miatt megengedhetetlen, hogy egy baráti országon élezzük a nyelvünket.
Megengedhetetlen a szerencsétlen migráns csoportok felhasználása az INA-MOL üggyel kapcsolatos nyilvános leszámolásban. Vannak törvények, amelyeket ezt megoldják, illetve nemzetközi megállapodások.
Hát Milanovic úr ((Horvátország miniszterelnöke - a szerk.) is meg akart védeni egy horvát állampolgárt. (Josip Perkovicra, a volt jugoszláv állambiztonsági hivatal munkatársára céloz, akit egy horvát emigráns németországi meggyilkolása miatt Horvátország sokáig nem akart kiadni Németországnak.) Hogy könnyebben értsük egymást: nem ez a megfelelő időpont ezeknek a dolgoknak megoldására. Vagy a hatalomért zajló harcban minden megengedett?
Regnum regno non praescribit leges. Egyik királyság a másiknak nem ír elő törvényeket, egy régi latin közmondás, ezért a kerítést a magyar határon nem lenne szabad felhasználni a választási kampányban.
Amikor Milanovic miniszterelnököt láttam, hogy milyen fürgén lépked Cameron felé, arra gondoltam: Itt van, most összeszedi a bátorságát és megkérdezi, hogy Nagy-Britannia miért van lezárva a La Manche- csatorna alatti alagút a migránsok előtt. De ez nem történt meg. A szomszédok kedvesebbek, és közelebb vannak.
A jótevőinkkel szembeni hálátlanságot a nagy Dante a pokol legmélyére helyezte. A szegénységen, a konténereken és az alacsony fizetéseken kívül nincs szükség még egy nemzetközi csatázásra is. Hogy miért?
Azért, mert ha az ember nem ura a helyzetnek, akkor abba nem megy bele. Igazából azok az emberek, akik magas hivatalt viselnek, az udvarias viselkedés példái kellene, hogy legyenek. Hogy ez miért nincsen így, arra több válasz is van. Nem alábecsülve senki szellemi képességét, mindeni vonja le maga a következtetést."
Gordan Jandrokovic, a Horvát Demokrata Közösség (HDZ) elnökségi tagja az eszéki televízió aktuálpolitikai műsorában telefonos bejelentkezésben fejtette ki, miszerint egyet ért Vokic azon véleményével, hogy a horvát nemzeti kisebbség Magyarországon kivételesen jó státuszt élvez, majd élesen bírálta Milanovicot: „HR-nak és HU-nak kiváló kétoldalú kapcsolatai vannak és még maga Milanovic is valahol azt mondta, hogy segítettek nekünk a honvédő háború idején, mert az semmibe sem került nekik.
Ez egy szörnyű sértés. Meg kell oldani velük a dolgokat az INA körül és ezen dolgozni fogunk. Magyarország egy komoly ország, mely komolyan állt hozzá a migrációs válsághoz és ebben Milanovic a bokájukig sem ér fel, mert nincs megoldása arra az esetre, ha Németország és Ausztria lezárja határait."
EQM - Vjecerni List - Fotó: Vjecerni List
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Japánok találtak megoldást a...
- Idegenvezetéssel is várják a...
- Tovább csökkent a napi új fertőzöttek...
- Tavaszias idővel indul a hét, aztán...
- Nézze meg, merre járnak a NAV...
- Hargitai János: a csata ötszázadik...
- Vese, szív- és anyagcsere-betegségek...
- Megvan a kormánydöntés: megépül a...
- Jövő vasárnaptól megvásárolhatók a...