Mégsem III. Richárd maradványait találták meg Leicesterben?
2014. március 29. szombat 15:15
Neves brit régészek megkérdőjelezték az elmúlt évek legszenzációsabbnak kikiáltott angol régészeti felfedezését, III. Richárd angol király maradványainak megtalálását, mondván, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a leicesteri parkolóban kiásott csontok valóban az utolsó Plantaganet uralkodó földi maradványai.
A York-ház utolsó királyának maradványaira a parkoló építési munkálatai közben bukkantak 2012 őszén. A Leicesteri Egyetem tavaly közölte: a lelet archeológiai vizsgálata és a DNS-minták összevetése alapján "kétséget kizáró bizonyossággal" megállapítható, hogy III. Richárd csontváza került elő.
Martin Biddle, az Oxfordi Egyetem középkori régészeti professzora és Michael Hicks, a Winchesteri Egyetem történelem tanszékének vezetője most azt állítja, hogy sem a DNS-vizsgálatok, sem a szénizotópos elemzés, sem más vizsgálatok világosan nem mutatták ki, hogy valóban a középkori uralkodó csontjairól van szó.
A csontváz lehet akár III. Richárd valamelyik unokatestvéréé, nagyanyja, Joan Beaufort 16 gyermeke révén, vagy a király kortársáé, aki hasonló sérülésektől halt meg abban az időben - vélekedett Hicks. A BBC History Magazine-nak nyilatkozva a történészprofesszor kijelentette: "sok más, hasonló deformációt viselő ember lehetett eltemetve az egykori templom kórusában."
Biddle hangoztatta, hogy a csontok megsérültek, és össze is kavarták őket az ásatások során, és felszólított rá, hogy tegyék közzé az ásatások terepfeljegyzéseit. Hicks arra is figyelmeztetett, hogy a szénizotópos kormeghatározás, amely a csontokat III. Richárd halálának korszakába datálta, nem pontos technika. "Egy korszakot jelöl meg, semmi többet. Ebben az esetben ez a korszak 80 évet ölel fel" - magyarázta.
Megkérdőjelezte a mitokondriális DNS-elemzést is, amely állítólag kimutatták az uralkodó két, ma is élő leszármazottja, köztük a londoni Michael Ibsen bútorkészítő és III. Richárd közötti kapcsolatot. III. Richárd alig kétévi uralkodás után, 32 esztendősen, 1485-ben vesztette életét a rózsák háborúja néven számon tartott polgárháborús időszak utolsó nagy csatájában, a Leicesterhez közeli Bosworth mezején.
Tudor (a későbbi VII.) Henrik felkelőserege a legyőzött és megölt király lecsupaszított, sebekkel borított holttestét lóháton tette közszemlére Leicesterben, e nem éppen tiszteletteljes gesztussal is igyekezve meggyőzni a York-uralkodóház még megmaradt híveit arról, hogy ügyük végleg elveszett. Henrik és követői indulatait illusztrálja, hogy - amint azt annak idején a Leicesteri Egyetem szakértői közölték - csontvázán tíz súlyos vágott és szúrt sebet találtak, és ezek egy részét nagy biztonsággal megállapítható módon már Richárd halála után ejtették a holttesten, azzal a nyilvánvaló céllal, hogy holtában is megalázzák a frissiben legyőzött ellenséget.
III. Richárd az angol történelem egyik legellentmondásosabb személyisége: néhányan fenevadnak tartják, aki nem riadt vissza rokonai meggyilkolásától sem, hogy trónra léphessen, mások azt állítják, hogy ellenségei festették róla igaztalan képet. William Shakespeare drámájában hatalomimádó púpos embernek ábrázolta.
Képünkön: A Leicesteri Egyetem által 2013. február 4-én közzétett fotó egy leicesteri autóparkoló betonja alatt az előző szeptemberben talált, gerincferdüléses emberi csontvázról. Az egyetem kutatói február 4-én bejelentették, hogy a csontok III. Richárd angol király majdnem 500 éven át ismeretlen hollétű földi maradványai.
MTI - Fotó: EPA/Leicesteri Egyetem
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Jön a tavasz? Tizenöt fok is lehet...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Motorosgázolás szemtanúit keresik a...
- Januárban indul az új...
- Lecsuktak egy drogkereskedelemmel...
- Újabb termékek kapták meg a nemzeti...