Megmentenék a kihalástól a madagaszkári makikat
2014. február 21. péntek 10:15
A szakértőket aggasztja a főemlősöket közvetlenül fenyegető kihalás, ezért hároméves tervet készítettek, hogy megpróbálják megakadályozni a makik eltűnését.
A makik vagy lemurok csak Madagaszkáron találhatóak meg, és a világ legveszélyeztetettebb emlőscsoportját alkotják. Az illegális, irtásos-égetéses gazdálkodás, a rózsa- és ébenfák irtása, valamint a bányászat kiváltotta élőhelypusztulás és -feltöredezés a legnagyobb veszély a makikra, de az elszegényedett helyiek bozóthús vadászata is kockázat rájuk nézve.
Madagaszkáron az ötéves politikai krízis és a környezetvédelmi törvények betartatásának hanyatlása súlyosbította a helyzetet a körülbelül 100 makifajnak. Christoph Schwitzer, a Bristoli Zoológiai Társaság kutatója és a 19 kutatót felölelő csoport vezetője szerint a közeljövőben megkezdődhet a fajok eltünedezése, ha semmit sem tesznek védelmükért.
A legritkább faj a fürgemaki, melynek egyedszáma mindössze 50 állatra korlátozódik egy-két apró erdőtöredéken. „Egy ciklon vagy másfajta természeti esemény az egész populációt eltörölheti. Sőt, bárki, aki lemurvadászatra adja a fejét, a kihalás felé taszíthatja a fajt" - mondja a kutató.
A szakemberek terve 30 elsődleges helyszínt azonosít a makik védelméhez. A védett területek helyi szintű igazgatását, a kulcsfontosságú területeken pedig hosszú távú kutatói jelenlétet kérnek, illetve a makikon alapuló ökoturizmus bővítését javasolják a védelem pénzügyi hátterének megerősítéséhez. A Science folyóiratban publikált tanulmány szerzői azzal érvelnek, hogy az élőhelyek jelentős része relatíve kisebb nemzetközi segítséggel (7,6 millió dollárral) megőrizhető lenne, és az ökoturizmus elősegítené a költségek fedezését. Ennek érdekében külföldi kormányokhoz és magánbefektetőkhöz fordulnak.
Madagaszkárt öt éve politikai instabilitás jellemzi. Az új elnök januárban lépett hivatalba, egy hónappal azt követően, hogy megnyerte az első választást a 2009-es puccs után, amely krízishelyzetbe taszította a szigetállamot, drámaian lelassította a gazdasági növekedést és elmélyítette a szegénységet.
A makik az egyik legprimitívebb főemlőscsoport, fejletlenebbek a majmoknál és az emberszabásúaknál. Testméretük az alig 30 grammos Berthe-egérmakitól - a legkisebb élő főemlős - a 9 kilogrammos indriig, igen változatos. Fákon élnek, levelekkel, gyümölcsökkel, rovarokkal táplálkoznak, hosszú végtagjuk, rugalmas ujjuk és hosszú orruk van.
Korán, mintegy 62 millió éve megjelentek a főemlős evolúcióban, nem sokkal a dinoszauruszok kihalása után. Fejlettebb főemlősök sosem jutottak el Madagaszkárra, így lehetővé vált, hogy a makik boldoguljanak, és számos fajjá fejlődjenek.
Azonban Madagaszkár erdős területeinek nagy része már eltűnt, és a makifajok 94 százaléka sérülékeny, veszélyeztetett vagy kritikusan veszélyeztetett.
Forrás: Reuters - Fotó: AFP
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Jön a tavasz? Tizenöt fok is lehet...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Januárban indul az új...
- Motorosgázolás szemtanúit keresik a...
- Lecsuktak egy drogkereskedelemmel...
- Újabb termékek kapták meg a nemzeti...