Lenyomhatja az olaj árát az iráni megállapodás
2015. július 16. csütörtök 14:43
Londoni pénzügyi elemzők szerint az orosz gazdaság lehet a nagy vesztese annak - és akár Oroszország további leminősítéséhez is vezethet -, ha az iráni atomprogram korlátozásáról és ellenőrzéséről e héten született megállapodás nyomán feloldják a Teherán elleni nemzetközi szankciókat, és ezután jelentős mennyiségű iráni olaj zúdul a világpiacra.
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni befektetési részlegének iparági elemzői csütörtöki helyzetértékelésükben nem zárták ki annak a lehetőségét, hogy a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti ára az Iránnal kötött megállapodás hatására még hónapokig 60 dollár alatt marad, és akár a 2016 utáni időszakra is kitolódhat a 70 dolláros árszint elérése.
Az RBS londoni elemzői szerint egy újabb olajár-sokk még tovább mélyítheti és/vagy meghosszabbíthatja az orosz recessziót. A ház jelenleg 0,5 százalékos növekedést vár az orosz gazdaságban 2016-ra, de csütörtöki értékelése szerint Oroszország jövőre is recesszióban maradhat, ha a Brent átlagára nem emelkedik 60 dollár fölé.
Az RBS elemzői felidézik, hogy Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül már csak a Fitch Ratings tartja befektetési ajánlású szuverén adósosztályzati kategóriában.
A Standard & Poor's és a Moody's Investors Service már hónapokkal ezelőtt átsorolta az orosz államadós-osztályzatokat a befektetésre már nem ajánlott - spekulatív - sávba, ráadásul mindkét cég további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tart érvényben a rontott osztályzatokon is.
A Royal Bank of Scotland londoni elemzői szerint nem zárható ki, hogy az S&P és Moody's a következő tizenkét hónapban újból leminősíti Oroszországot, ha az orosz gazdaság recesszióban marad.
A Fitch Ratings e hónap elején megerősítette az orosz államadósságra érvényben tartott, még épphogy befektetői ajánlású, "BBB mínusz" szintű besorolását, de a lépéshez maga is komor gazdasági előrejelzést fűzött. A hitelminősítő közölte: az idén az orosz hazai össztermék (GDP) 3,5 százalékos visszaesését várja, és jövőre is csak 1 százalékos növekedéssel számol reálértéken.
A Fitch elemzői szerint az orosz gazdaság középtávú növekedési kilátásai sem haladják meg az 1-2 százalékot, ami a leggyengébb a nagy feltörekvő gazdaságok körében.
Az orosz gazdaság kilátásaira más nagy londoni házak is borúlátó prognózisokat tartanak érvényben, ráadásul van a Cityben olyan előrejelzés is, amely kétévi orosz recessziót valószínűsít.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) Londonban ismertetett legutóbbi prognózisa szerint az orosz hazai össztermék az idén 4,5 százalékkal, 2016-ban 1,8 százalékkal csökken.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics jelenleg érvényes előrejelzése az, hogy az idei év egészében az orosz GDP-érték 5 százalékkal zuhan, és jövőre is csak 1,5 százalék körüli ütemben bővül.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Hargitai János: a csata ötszázadik...
- Vesna Haluga főkonzul mesélt és...
- Japánok találtak megoldást a...
- Idegenvezetéssel is várják a...
- Hatos lottó: valakinek mától...
- Megvan a kormánydöntés: megépül a...
- Hétfőtől ismét látogatható a...
- Mikulás napján indul a szavazás -...
- Mohács környéki házakat fosztogatott...