Lemérték a fekete piráják harapási erejét
2012. december 21. péntek 12:16
A túlméretezett állkapocsizmok teszik lehetővé, hogy a fekete piráják testtömegüknél harmincszor nagyobb harapási erőt fejtsenek ki, mely páratlannak számít a természetben, ha a testméretet is figyelembe vesszük.
A kutatást végző szakemberek szerint más állatok, mint a nagy fehér cápa, a hiéna és az aligátor erőteljesebb harapásokra képesek, azonban csontropogtató erejük kevésbé lenyűgöző, ha testméretüket és súlyukat is számításba vesszük. Sőt mi több, méretükhöz viszonyítva a piráják még olyan prehisztorikus állatokat, mint a Tryannosaurus rex és a fehér cápákat megelőző megalodon is maguk mögé utasítanak.
A Scientific Reports folyóiratban közzétett új tanulmány szerint a kutatók 15 fekete piráját fogtak be a brazíliai amazonasi medencében, és szó szerint ujjaik épségét kockáztatták, miközben igyekeztek lemérni a halak harapási erejét. A 20-37 centiméteres tartományban mozgó halak védekezés gyanánt könnyen összeharapdálták a mérőműszereket - írja az amerikai, egyiptomi és brazil kutatókat felölelő csapat.
Ez volt az első ilyen jellegű mérés élő fekete pirájánál (Serrasalmus rhombeus), mely a legnagyobb pirájafaj. A kutatók szerint míg az áldozatokat pillanatok alatt széttépő piráják képe általánosságban túlzás, harapásuk hatékonysága nem az. Rámutattak, hogy „vannak dokumentált esetek, amikor az S. rhombeus leharapott és elfogyasztott emberi ujjperceket."
A fekete pirája mért harapási ereje - 320 Newton (N) - közel háromszor nagyobb a hasonló méretű csukaorrú aligátorénál. Mindezt „rendkívüli méretű" állkapocsizmai és egy módosult állkapocszáró kar teszi lehetővé - mondja a csapat. Ez az izomkomplexum a fekete pirája teljes testtömegének több mint két százalékát teszi ki.
A kutatócsapat az adatokat arra is felhasználta, hogy megbecsülje a kihalt Megapiranha paranensis harapási erejét, melynek értéke 1240 - 4749 N közötti tartományra esett. A miocén kori hal mintegy 70 centiméter hosszú és 10 kilogramm lehetett. „Elemzésünk azt sugallja, hogy a Megapiranha harapása egy 400 kilogrammos nagy fehér cápa elülső harapási erejével egyenlő" - írja a jelentés.
Bár táplálkozásuk a történelem titka marad, az óriási halak képesek lehettek teknősök, páncélos harcsák és még nagyobb, szárazföldi állatok elfogyasztására is. „Amennyiben a fosszilis rekonstrukciók és a szimulációk helyesek, a Megapiranha paranensis a miocén időszak igazi csonttörő ragadozója volt".
Forrás: AFP - Fotó: UPPA
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kettészakítottak a vonatok egy, a...
- Pécsi találkozóra hívta meg Magyar...
- Idén is gyűjti a cipősdoboz...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Idén is programok sokaságávál készül...
- Az év orvosa: egy mohácsi doktornő is...
- KSH: 650 ezerhez közelít a magyarok...
- Ritka vendég látogatott meg egy...