Kardfogú tigris maradványaira bukkantak Németországban

2014. április 02. szerda 10:26

A németországi Schöningen egyik külszíni bányájában ásatást végző kutatók kardfogú tigris maradványaira bukkantak egy 300 ezer éves üledékrétegben.

Ugyanezen rétegből korábban fából készült lándzsák is előkerültek, ami arra utal, hogy korai emberek is éltek az akkoriban egy sekély tó partvidékét alkotó régióban.

A felfedezés újabb fényben tünteti fel eme emberek és a ragadozók kapcsolatát. Nagyon valószínű, hogy az emberek szembekerültek a nagymacskákkal a tó partján. Ebben az esetben, csak annyit tudtak tenni, hogy megragadtak egy - átlagosan 2,3 méteres - lándzsát, és védték magukat. Ebben a kontextusban a schöningeni lándzsákat védelmi és támadó fegyvereknek kell tekinteni, amelyek létfontosságúak voltak 300 ezer évvel ezelőtt az európai emberek életben maradásához.

A szakemberek 2012 októberében találták meg az első fogat egy fiatal, kifejlett európai kardfogú tigristől (Homotherium latidens). A több mint egyméteres marmagasságú és 200 kilogrammos kardfogú tigrisnek pengeéles karma és halálos állkapcsa volt, felső szemfogának hossza meghaladta a 10 centimétert.

Az eredmények arra utalnak, hogy a kardfogú tigris Közép-Európában később halt ki, mint ahogy eddig hitték. A szenzációszámba menő falándzsák mellett ugyanazon rétegben csontokat és kőeszközöket is találtak, ami azt sugallja, hogy a korai ember - valószínűleg a Homo heidelbergensis - lovakra vadászott, és a tó mellett mintegy 100 méteres körzetben tartózkodott.

Az új leletek szerint azt megelőzően, hogy az anatómiailag modern emberek (Homo sapiens sapiens) 40 ezer éve elérték volna a kontinenst, a korai ember a fegyvereivel már meg tudta védeni magát a nagyon veszélyes állatokkal szemben.

 

Forrás: ScienceDaily