Ismét lefújták a SpaceX rakétájának felbocsátását

2016. február 29. hétfő 16:00

Ismét lefújták a SpaceX rakétájának felbocsátását

A SpaceX az utolsó másodpercben lefújta Falcon-9 rakétájának helyi idő szerint vasárnapi kilövését, ezzel újfent halasztódik egy szatellit orbitális pályára helyezése, majd a rakéta első fokozatának tengeri platformon landoltatása. 

A 23 emeletes rakéta a luxembourgi SES SA vállalat kommunikációs műholdját vinné fel. Ezúttal két másodperccel a fellövés előtt állították le a visszaszámlálást. Ez volt a harmadik alkalom, hogy a kilövést elnapolták.
Elon Musk a vállalat alapítója szerint a légierő biztonsági tisztjei állították le a visszaszámlálást, amikor egy hajó a Cape Canaveral-i légierőbázis által lezárt területre tévedt.

A SpaceX néhány perccel később folytatta a visszaszámlálást, de egy technikai hiba miatt a rendszer automatikusan felfüggesztette a folyamatot, egyetlen másodperccel a felbocsátás előtt. Egyelőre nem nyilatkoztak a következő időpontról, a légierőbázis közleménye szerint a legközelebbi időpont kedd lehet.

A vállalat célja, hogy rakétáinak fő fokozatát vissza tudja hozni a Földre újbóli használatra, ami igencsak megnyirbálná az űrmissziók költségeit. A SpaceX-nek már sikerült egy Falcon rakétát landoltatnia szárazföldön a Cape Canaveral-i kilövőállás közelében, ám három korábbi kísérlete a tengeri platformos landoltatásnál kudarcba fulladt.

Múlt héten két korábbi fellövési kísérletét is halasztotta technikai problémák miatt, amelyek a rakéta szuperhideg, folyékonyoxigén-üzemanyagának betöltése során jelentkeztek. A SpaceX alaposan lehűti a folyékony oxigént, ezáltal az sűrűbbé válik, több üzemanyagot lehet betölteni a rakétába.

A többlet üzemanyagra szükség is van, hogy az 5721 kilogrammos Boeing fejlesztette szatellitet feljuttassák a kiszemelt pályára, és elegendő üzemanyag maradjon a rakéta első fokozatának hazahozatalára.
Képünkön: A SpaceX Falcon-9 rakétája a Jason-3 szatellittel a Vandenberg légierőbázison 2016. január 16-án.

Forrás: Reuters: Fotó: EPA/NASA/Bill Ingalls