Íme Szent Péter utóda - Bergoglio jezsuita atya mostantól: Ferenc pápa

2013. március 12. kedd 08:16

Frissítve: 2013. március 13. szerda 20:14

Íme Szent Péter utóda - Bergoglio jezsuita atya mostantól: Ferenc pápa

Megválasztották szerdán a katolikus egyház új vezetőjét, aki a pápai tisztségről február 28-án lemondott XVI. Benedeket követi Szent Péter trónján.

A jezsuitáktól érkező pápa névjegye

I. Ferenc pápa 1936. december 17-én született, a 77. évében jár.
A Római Katolikus Anyaszentegyház 266. pápája.
Szent Péter utódai között az első, aki az amerikai kontinensen született. 1998-tól Buenos Aires püspökeként szolgált, érsekké 2001-ben még boldog II. János Pál pápa nevezte ki.
Jorge Mario Bergoglio (képünkön) argentin bíborost választotta meg a konklávé a római katolikus egyház új vezetőjének - jelentette be Jean-Louis Tauran, a korelnök protodiakónus bíboros szerda este a Szent Péter-bazilika erkélyéről röviddel este nyolc óra után.

A 266. pápa a Ferenc nevet választotta, így I. Ferenc néven foglalja el - első latin-amerikaiként - Szent Péter trónját.

Jorge Mario Bergoglio Buenos Aires 76 éves jezsuita érseke. Szinte az egész életét a hazájában, Argentínában töltötte. 

A jezsuiták, mint a szabadkőművesek legkeményebb ellenfelei

A jezsuiták (latinul Societas Jesu) a Jézus Társasága katolikus szerzetesrend tagjai. A társaság magyarul főként jezsuita rend néven ismert.
A Jézus Társasága jelenleg a katolikus egyház legnagyobb létszámú szerzetesrendje.
Világszerte mintegy 18 000 jezsuita él összesen 126 országban. Elsősorban lelkigyakorlatokkal, neveléssel és oktatással, a médiával, valamint szociális és egyéb lelkipásztori munkákkal foglalkoznak.
Jelmondatuk: Mindent Isten nagyobb dicsőségére!, illetve A hit szolgálata és az igazságosság előmozdítása.
Közkeletű vélekedés, hogy a jezsuiták - a katolikus egyházon belül - a tradicionális törvények szerint élő emberiség gondolkodását és a világ uralmi rendjének átalakítását célul kitűző szabadkőművesek legkeményebb ellenfelei évszázadok óta - és viszont.
A szerényen a háttérbe húzódó, alázatos bíboros kapta a második legtöbb szavazatot 2005-ben, XVI. Benedek megválasztásakor is.

Bergoglio javára írják az argentin katolikus egyház megújítását, amely az egyik leginkább konzervatív volt Latin-Amerikában.

KORÁBBAN ÍRTUK:

Az eredményes szavazás jeleként szerdán 19 óra 6 perckor szállt fel a fehér füst a Sixtus-kápolna kéményéből, majd megszólaltak a harangok is, először a Szent Péter-bazilikában, majd egész Rómában, amelyek megerősítették az új pápa megválasztásának tényét.

A várakozásoknak megfelelően a pápaválasztó bíborosok gyors döntést hoztak: már a második napon, az ötödik szavazási fordulóban döntést tudtak hozni az új egyházfő személyéről.

A megválasztott nevét egyelőre nem közölték, azt a katolikus egyház hagyományainak megfelelően egy órán belül (kb. negyed kilenckor - a szerk.) jelentik be a Szent Péter téren egybegyűlt tömeg előtt.

A Szent Péter téren várakozó tömeg - hívők, zarándokok és kíváncsiskodó turisták vegyesen - üdvrivalgásban tört ki a fehér füst láttán. A hideg eső ellenére várhatóan százezrek lesznek már a téren, mire az új pápa megjelenik a Szent Péter-bazilika erkélyén.

A bíborosok dékánja két kérdést tett fel megválasztása után az új egyházfőnek. Az első: elfogadja-e kánoni megválasztását? Mivel a jelölt az első kérdésre igennel válaszolt, azonnal az egyház pápája és Róma püspöke lett. A második: milyen néven lehet szólítani?

Ezt követően az új pápa átment a Sixtus-kápolnából nyíló, "könnyek kamrájának" nevezett szobába, amely nevét annak köszönheti, hogy sok pápa itt engedett szabad folyást érzelmeinek, eltöprengve feladata nagyságán. Ezután magára ölti a Vatikán saját szabója által készített fehér pápai öltözetet.

A bíborosok egyenként a pápa elé járulnak, leróva előtte tiszteletüket. Ezt követi az új pápa személyének bejelentése a Szent Péter téren várakozó sokaság és a világ nyilvánossága számára. Ezt a francia Jean-Louis Tauran, a korelnök protodiakónus bíboros teszi meg latinul a következő szavakkal: Habemus Papam (van pápánk).
Az új pápa a Szent Péter-bazilika erkélyéről köszönti a rá várakozó híveket, és Urbi et Orbi (a városnak és a világnak szóló) áldásban részesíti őket.

A 20. század eleje óta kilenc pápát választottak a Vatikánban, a pápaválasztó konklávék időtartama 2-5 nap között mozgott.

Az előző katolikus egyházfők közül Joseph Ratzingert (XVI. Benedeket) 2005-ben a negyedik, Karol Wojtylát (II. János Pált) 1978 októberében a nyolcadik, Albino Lucianit (I. János Pált) ugyancsak 1978-ban, de augusztusban a negyedik "körben" választották pápává.


KORÁBBAN ÍRTUK:

A pápaválasztásnak a Vatikánból megélt hangulatáról beszélt a sajtónak Federico Lombardi szentszéki szóvivő szerdai tájékoztatóján
.

- A bíborosok jókedvűek, nyugodtak, szerda reggel több pápaválasztó bíboros gyalog tette meg az utat a szálláshelyükként kijelölt Szent Márta-ház és a Sixtus-kápolna között" - mondta el vatikáni tájékoztatóján.

- A bíborosok eddig háromszor szavaztak: kedden egyszer és szerda délelőtt kétszer. Eddig egyik szavazás sem volt eredményes. Mindkét napon fekete füst szállt fel. Eddig csak XII. Pius megválasztásakor történt meg az, a második világháború előtti években, hogy a bíborosok három szavazással pápát választottak. A ma délelőtti szavazás egyébként gyors volt: kevesebb mint két óra alatt kétszer szavaztak - mondta Lombardi.

Elmagyarázta, hogy a szavazás a Sixtus-kápolnában csendben zajlik. A bíborosok nem beszélgetnek egymással.

A voksolásnak megvan a maga menete: miután a bíborosok felírták jelöltjük nevét a latin nyelvű szavazócédulára, egyenként a Sixtus-kápolna főoltárán levő szavazóurnához járulnak. Mielőtt bedobnák a cédulát az urnába, latinul ismételten megerősítik, hogy lelkiismeretük szerint és Jézus Krisztus ítélete alatt voksolnak - ahogyan ezt a konklávé szabályzata előírja. Mindezt Michelangelo Utolsó ítélet freskója alatt jelentik ki.

A szavazócédula 12x14 centiméteres: az van ráírva, hogy Eligo in Summum Pontificem (Pápává választom), alatta egy egyenes vonal, ide írják a bíborosok a választottjuk nevét.

"A konklávénak valójában két helyszíne van: a Sixtus-kápolna és a Szent Péter tér, ahol hívők, zarándokok az új pápát ünneplik" - mondta a szóvivő. Hozzátette, kedden tudni lehetett, hogy az első füst színe fekete lesz: "tudta ezt a Szent Péter téren összegyűlt tömeg is, mégis eljött megnézni a füst felszállását, mivel rendkívüli pillanatok ezek mindannyiunk életében".

"Azóta óráról órára nő a várakozás izgalma, hiszen mindenki tudja, hogy már csak néhány nap vagy néhány óra, és meglesz az új egyházfő" - hangoztatta a szóvivő.
Kiemelte, számára is meglepetés volt, hogy mekkora tömeg kíséri figyelemmel a Sixtus-kápolna kéményéből felemelkedő füstöt, "ez azt jelenti, hogy a pápa megválasztásakor még hatalmasabb tömeggel kell számolnunk, Róma városa, ahogyan 2005-ben is történt, gyalogosan fog a Szent Péter térre szaladni, mivel a forgalom teljesen meg fog bénulni".

A szóvivő közölte, hogy a fekete és fehér füstöt a szavazócédulák elégetésére szolgáló kályha mellett felállított második kályha bocsátja ki a Sixtus-kápolna kéményéből: a kályhában elégetett "füstbomba" vegyi összetételét és méreteit is felsorolta, erről a Vatikán külön közleményt bocsát ki. Hozzátette, közismert, hogy több bíboros dohányzik: a Sixtus-kápolnában természetesen nem gyújthatnak rá, csak a Szent Márta-ház udvarán.

Lombardi elmondta, hogy találkozott Georg Gansweinnel, XVI. Benedek személyi titkárával, aki beszámolt arról, hogy a nyugalmazott pápa Castel Gandolfóból a televízión keresztül követi utódja megválasztását. A szóvivő szerint a nyugalmazott pápa nem vesz részt utódja beiktatásán.

Az újságírók vaskos kötetet kaptak a pápaválasztó bíborosok nevével és önéletrajzával, hogy memorizálni tudják a keresztneveket, hiszen az új pápa nevének bejelentésekor a keresztneve hangzik el először latinul a Szent Péter-bazilika lodzsájáról. 


KORRÁBBAN ÍRTUK:

Fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből az első szavazás után, vagyis kedden nem sikerült megválasztani az új pápát.

KORRÁBBAN ÍRTUK:

Minden készen állt már hétfőn este a kedd reggel megkezdődött pápaválasztó konklávéra a Vatikánban - jelentették be a pápai állam illetékes szervei. A legfontosabb előkészületek közül kiemelték, hogy felszerelték a kéményt a Sixtus-kápolnára, feldíszítették a Szent Péter-bazilika lodzsáját, életbe léptek a biztonsági intézkedések, a római köztisztasági hivatal pedig megduplázta a Vatikán körül üzemeltetett szemeteskocsik számát.


Giovanni Paoletti, az olasz tüzeléstechnikusok és kéményseprők országos szövetségének főtitkára azt közölte a helyi sajtóval, hogy akármilyen hevesen essen is az eső, a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló füst jól fog látszani. Hozzátette, hogy az általuk felszerelt kémény tökéletesen működik majd a konklávén a meteorológusok jósolta rossz időben is.

Ez volt kedden

A konklávéra bevonuló bíborosok eskütételére a római Szent Péter térre érkezett helybeliek és külföldiek a heves eső ellenére esernyővel a kezükben követték az eseményt a kivetítőkön.
Voltak, akik autóval érkeztek, és az autóablakon keresztül nézték az óriás vásznakat, vagy motoron ülve, bukósisakban.
Este hat órára nagyrész megtelt a Szent Péter tér és egész környéke és az eső is elállt. A sok ezres tömegben családok voltak gyerekekkel, brazil zászlót lobogtató dél-amerikai fiatalok, imádkozó papok, éneklő csoportok. Mások tánccal-zenével várták az első füst felemelkedését.
A vásznakon a Sixtus-kápolna ajtajának bezárása óta folyamatosan a kéményt mutatták. A Szent Péter téren és környékén kiemelt biztonsági készültség lépett életbe.
Az olasz sajtó szerint nem minden pápaválasztó bíboros tudta felmondani a kápolnába való bevonulás után mondott eskü latin szövegét. Bakizott a pápajelöltnek tartott Angelo Scola milánói érsek és Timothy Dolan New York-i érsek is.
A legszebben az olasz sajtó szerint Sean Pactrick O'Malley bostoni érsek és Erdő Péter esztergom-budapesti érsek olvasta fel a latin szöveget.
A vatikáni televíziós központ tizenhét tévékamerát szerelt fel a Szent Péter téren. Egy kamera reggeltől estig a Sixtus-kápolna kéményét figyeli majd.

A Szent Péter téren és környékén már hétfőn biztonsági készültség lépett életbe, igaz, egyelőre a legalacsonyabb, első fokú, de folyamatosan emelik majd.

A Vatikán környéki szállodákban szombattól lesz telt ház, bár az olasz fogyasztóvédők szerint a szobák ára több mint száz százalékkal emelkedett erre az időszakra. Március 17. és 19. között várható ugyanis az új pápa beiktatása, talán éppen Szent József ünnepére, 19-re esik, ez pedig Olaszországban egyben az apák napja is.

A szentszéki szóvivő szerint a beiktatásra már negyven hivatalos delegáció foglalt magának helyet.

A pápaválasztó bíborosok kedd reggel hétkor költöztek be vatikáni szálláshelyükre, a Szent Márta házba (Domus Sanctae Martae). Ennek működését hat nővér és harminchárom fős személyzet biztosítja: portások, szakácsok, pincérek, takarítók.

A L'Osservatore Romano szentszéki napilap beszámolója szerint a jövendőbeli pápa a konklávé után a Szent Márta ház második emeletén levő 201. számú lakosztályban fog elhelyezkedni, amely egy nappaliból, dolgozószobából és hálószobából áll 18-19. századi bútorokkal.

Az olasz sajtó szerint a Sixtus-kápolnába belépő bíborosok között Angelo Scola milánói érseknek van a legtöbb esélye arra, hogy pápaként lépjen ki, és ehhez a szintén esélyesnek tartott Pedro Odilo Scherer brazíliai bíborosnál és az észak-amerikai bíboroscsoport jelöltjeinél kell több szavazatot szereznie.

A SkyTG24 olasz hírtelevízió Timothy Dolan New York-i érseket tartja esélyesnek, aki Rómába érkezése óta jó kedélyével hívta fel magára a figyelmet.

"Nem vagyok ideges amiatt, hogy be kell lépnem a konklávéba. Az lehetetlen, hogy én legyek a pápa, mert előtte még a bíborosi kinevezésemre kapott gratulációkat kellene megköszönnöm..." - mondta a bíboros a Sirius XM műholdas csatornának. Dolan, akit a Vatikánnal foglalkozó újságírók "kreatív konzervatívnak" neveznek, hozzátette: örül, hogy Rómába mehetett, mert nagyon szereti az olasz konyhát, főleg a paradicsomos fettuccine szalagtésztát, a római módra sütött bárányt és a tiramisut, "csak a dietetikusom meg ne tudja!". Dolan szerint "az evangéliumot mosollyal és nem szigorú tekintettel kell tanítani".

EQM - MTI - Fotó: ultimahoradiario.com.ar