Íme a tücsök, amelyik lenyomta a nagy szarvasbogarat

2015. december 17. csütörtök 16:50

Íme a tücsök, amelyik lenyomta a nagy szarvasbogarat

A Magyar Természettudományi Múzeum blogján kiírt egy internetes szavazást, amelyen arról dönthettek a voksolók, hogy 2016-ban melyik bogárfaj kapjon kitüntetett figyelmet. A mezei tücsök, tudományos nevén a Gryllus campestris lett a győztes.

A szavazáson a kisasszony szitakötő és a nagy szarvasbogár felett aratott győzelmet a tücsök. A rovar nagyjából két centiméter hosszú, robusztus termetű, testének nagy része csillogó fekete. Nagy, gömbölyű fején egy pár hosszú, fonalas csáp, egy pár összetett szem és három kis fehér pontszem, valamint rágó szájszerv található. Két pár szárnya közül az elülső a pergamenszerűen merev fedőszárny, a második torszelvényen az áttetsző hártyás szárnyak vannak, amelyek legyezőszerűen összehajtogatva rejtőznek a fedőszárnyak alatt.

A mezei tücsök nem tud repülni. Rövid, vaskos ugrólábaival nem képes nagyokat szökkenni, legfeljebb kicsiket ugrik. Elülső végtagjain a lábszár tövén ovális, hártyával borított hasíték figyelhető meg, ez a mezei tücsök hallószerve. Potroha végén egy pár hosszú fartoldalék látható, a nőstényeknél pedig hosszú, vékony és egyenes tojócső nyúlik hátrafelé.

Az alföldtől a magashegységekig megtalálható. Számos európai országban megritkult, elsősorban élőhelyeinek eltűnése miatt, valamint az intenzív mezőgazdasági művelés és vegyszerezés következtében. Emiatt több európai állam veszélyeztetett állat- és növényfajait tartalmazó vörös listáján szerepel.

MTI - Fotó: Wikipédia