Így sétáltatták az olimpiai fáklyát az űrben
2013. november 13. szerda 18:07

Két orosz kozmonauta szombaton űrsétát végzett a 2014-es szocsi téli olimpia fáklyájával, amely csütörtökön érkezett meg a Szojuz űrhajó fedélzetén három űrhajóssal együtt a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Olimpiai fáklya már járt a kozmoszban, az Atlantis amerikai űrrepülőgépen, 1996-ban, az atlantai nyári olimpiai játékok előtt, de a történelem során most vitték ki először a nyílt világűrbe.
Oleg Kotov és Szergej Rjazanszkij mintegy 400 kilométeres magasságban lépett ki a világűrbe a Földön két kilogrammot nyomó fáklyával, amelyet azonban nem gyújtottak meg. Az űrállomáson biztonsági okokból, kint a kozmoszban pedig az oxigén hiánya miatt nem éghetett. A két kozmonauta az űrséta során többször is átadta egymásnak a fáklyát, mintegy az űrben is elvégezve vele a váltófutást. A fáklya végét egy különleges kábelhez rögzítették, nehogy véletlenül is tovalebegjen a világűrben.
A szocsi olimpiáé lesz a legek váltófutása, a fáklyát 65 ezer kilométeres útján elviszik még egyebek között a szibériai Bajkál-tó mélyére és a Kaukázus legmagasabb csúcsára, az Elbruszra. A világ legnagyobb, atommeghajtású jégtörő hajóján már megjárta az Északi-sarkot is.
Képünkön: a koroljovi földi irányítóközpont kivetítőjéről készített kép a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó, a 2014-es szocsi téli olimpia egyik fáklyáját tartó Oleg Kotov orosz űrhajós űrsétájáról 2013. november 9-én.
Forrás: MTI - Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lesodródott az útról és árokba borult...
- Vége az ünnepnek, nekivágnak...
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Így érdeklődhetnek a hozzátartozók a...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Nem igaz, hogy bezárják a Mohácsi...
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...