Hadihajókat küldenek a menekültáradat megfékezésére
2015. június 22. hétfő 11:45
Az EU-országok külügyminiszterei hétfői luxembourgi tanácskozásukon meghozták a döntést az illegális migráció megfékezését célzó földközi-tengeri katonai művelet első, felderítési szakaszának a megkezdéséről.
A megbeszélésen Magyarországot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter képviseli.
Az elmúlt hónapokban egyre drámaibb méreteket öltött a Dél-Európába irányuló illegális migráció: Észak-Afrikából, döntően Líbiából embercsempész bandák túlzsúfolt lélekvesztőkön indítanak útnak főként Olaszország partjai felé a háborúk, egyéb konfliktusok, illetve a nyomor elől menekülő afrikai, közel-keleti, ázsiai embereket. Az Európába eljutó tízezrek mind nagyobb terhet jelentek a célországoknak, miközben a tengeren időnként felborulnak, elsüllyednek az ilyen bárkák, és a menekülőket százával nyeli el a hullámsír.
Az EU-országok csúcsvezetői áprilisban úgy döntöttek, hogy az uniónak erő alkalmazásával is fel kell lépnie az embercsempészek tevékenysége ellen. A tagállamok külügyminiszterei május 18-án - római főhadiszállással - életre hívták az EUNAVFOR Med elnevezésű tengeri műveletet, amelynek a parancsnoka Enrico Credendino olasz ellentengernagy. A műveletbe több uniós ország hadihajója kapcsolódik be.
A műveleti tevékenység első szakasza - amelynek a megkezdéséről most döntöttek - légi és haditengerészeti felderítésre, értesülések gyűjtésére, a csempészek által leggyakrabban használt útvonalak feltérképezésére, valamint szükség esetén a nyílt tengeren bajba került hajókon levő emberek mentésére korlátozódik.
Ahhoz, hogy már a líbiai partoknál - lehetőség szerint a menekültjárművek útnak indítása előtt - katonai erőt alkalmazzanak a csempészekkel szemben, az EU szeretné megszerezni az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazását, amihez viszont a BT-ben jelenleg uralkodó álláspont szerint szükség lenne a líbiai hatóságok ilyen irányú segítségkérésére. Csakhogy Líbiában jelenleg nem működik olyan elismert állami struktúra, amelyről elmondható lenne, hogy egyértelműen uralja a helyzetet - legalábbis végig az ország tengerpartja mentén.
A most meghozott döntés alapján mintegy egy héten belül várható a kijelölt hadihajók megjelenése az érintett térségben.
Képünkön a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j4), Bruno Macaes portugál külügyi államtitkár (j6), Daniel Mitov bolgár külügyminiszter (j5), Joannisz Kaszulidesz ciprusi külügyminiszter (j3) és Charles Flanagan ír külügyminiszter (j), valamint Patrick Voller a konzervatív Európai Néppárt, az EPP külkapcsolatokért felelős titkára (b) az EPP külügyminiszteri munkareggelijén Luxemburgban, az EU külügyminisztereinek tanácsülése előtt június 22-én.
MTI - Fotó: KKM
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Vesna Haluga főkonzul mesélt és...
- Hat sérült, tizenhárom összetört autó...
- Hargitai János: a csata ötszázadik...
- Japánok találtak megoldást a...
- Idegenvezetéssel is várják a...
- Megvan a kormánydöntés: megépül a...
- Hatos lottó: valakinek mától...
- Nézze meg, merre járnak a NAV...
- Hétfőtől ismét látogatható a...