Fűtés nélkül védekezhetünk a hideg ellen
2015. január 09. péntek 16:48
Nanohuzalos ruházattal védekezhetünk fűtés nélkül a hideg ellen a Stanford Egyetem kutatói által kifejlesztett technológiának köszönhetően.
Az épületek és a lakások fűtéséből adódik a globális energiafogyasztásnak közel a fele. Kényelmünkért nagy környezeti árat fizetünk, hiszen a fűtés felelős az üvegházhatású gáz globális kibocsátásának harmadáért - idézte a kutatást irányító Yi Cuit a PhysOrg hírportál.
Az üvegházhatású gáz kibocsátását hatékonyabb szigeteléssel és jobb termoizolációs anyagok felhasználásával igyekeznek mérsékelni. Yi Cui és kollégái azonban más megközelítést választottak, és a helyiségek fűtése helyett az emberek "személyre szabott" melegítésére helyezték a hangsúlyt.
A kutatók a "közönséges" ruházat bevonására könnyű, hajlékony és "lélegző" anyagokat fejlesztettek ki. A speciális nanohuzalos ruházat sokkal hatékonyabban véd a hideg ellen, mint az átlagos viselet, ráadásul a "bevonat" kiváló elektromos vezetési tulajdonságokkal rendelkezik, így melegíthető egy külső energiaforrás segítségével.
A Stanford Egyetem tudósainak számítása szerint az általuk kifejlesztett textil révén személyenként ezer kilowattóra takarítható meg évente, annyi energia, amennyit havonta egy átlagos méretű otthon fűtésére használnak fel az amerikaiak.
Az energiatakarékos újdonságról szóló közlemény az Amerikai Kémiai Társaság (ACS) folyóiratában, a Nano Letters legújabb számában látott napvilágot.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Harmincöt határsértőt tartóztattak...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Az egykori igazgató, a sportember...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...