Föld méretű bolygót találtak egy csillag lakhatósági zónájában

2014. április 18. péntek 11:52

Föld méretű bolygót találtak egy csillag lakhatósági zónájában

Először fedeztek fel Föld méretű bolygót egy másik csillag lakhatósági zónájában kutatók, akiknek a Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmánya szerint a víz folyékony halmazállapotú lehetne az égitest felszínén.

A folyékony formában előforduló víz alapvető feltétele az élet jelenleg ismert formájának, a földön kívüli intelligencia keresésével foglalkozó amerikai SETI Intézet Elisa Quintana által vezetett szakemberei azonban nem találták jelét víznek vagy életnek a bolygón.

A Kepler-186f katalógusjelű égitest a legkülső egy 490 fényévnyire lévő naprendszernek a NASA Kepler űrteleszkópja által észlelt öt planétája közül és az adatok szerint átmérője mindössze 10 százalékkal nagyobb a Földénél. "Ez az első egyértelműen Föld méretű bolygó, amely egy másik csillag körüli lakhatósági zónájában van" - hangsúlyozta Quintana az intézet által kiadott közleményben.

Lakhatósági zónának egy csillag környezetének azt a tartományát tekintik, amely se nem túl hideg, se nem túl meleg ahhoz, hogy a víz folyékony halmazállapotú legyen. A SETI Intézet szerint az eddig felfedezett nagyjából 1800 exobolygó közül hozzávetőleg húsz kering a csillaga körüli élhető zónában, de ezek mindegyike jóval nagyobb a Földnél, így nem dönthető el egyértelműen, hogy a Földhöz, a Marshoz és a Vénuszhoz hasonló, szilárd felszínű bolygók, vagy a Neptunuszhoz és az Uránuszhoz fogható gázplanéták.

A bolygók keletkezését ábrázoló modellek szerint a Föld átmérőjének legfeljebb másfélszeresével bíró bolygók körül nem alakul ki a Naprendszer gázóriásaira jellemző vastag gázburok - mutatott rá a NASA Kepler-programjában dolgozó Thomas Barclay. "Ennek megfelelően a Kepler-186f valószínűleg kőzetbolygó, ebben a tekintetben pedig a Földhöz, a Vénuszhoz és a Marshoz hasonlít.

Képünkön: A Kepler 186f koncepciórajza látható.

 

Forrás: MTI - Fotó: NASA Ames/SETI Intézet /JPL-Caltech