Először a magyar vidéken a Deep Purple

2013. július 29. hétfő 21:36

Kisebb megszakításokkal, folyamatos átalakulásokkal csaknem 45 éve létezik egy hard-rock zenekar, amelynek a neve márkavédjegy, amely senki máshoz nem hasonlítható külön kaszt a műfajon belül, amelynek a neve elhangzásakor lecövekelnek a vájtfülü rockerek - egészen az Északi Sarkkörtől bolygónk déli féltekéig.

Ez a ugye a Deep Purple. A rendszerváltozás óta úgy öt évente sikerült a csapatot Magyarországra hozni a legbennfentesebb hazai szervezőknek - a garantált siker reményében. A fővárosi 4-5 különböző apropóból történő fellépés után először lép fel vidéken, a hard-rockban több tucatnyi máig élő világslágert produkáló zenekar, amely hangszerelésben, a zenészegyéniségek közös nevezőre hozásában, csapatmunkában, hangzásvilágban a műfaj fénykorában a hetvenes években újat, a könnyűzene fejlődéstörténetében új fejezetet írt.

S a nyolcvanas években sem ült fel semmilyen divathullámra, hanem gyártott a Purple névhez méltó albumokat, ébren tartva az igényes rockzene iránti nemzetközi érdeklődést, amit az együttes rajongóinak milliói tápláltak is - menedéket keresve, elbújva a tort ülő silánytalanságtól, a nehezen fogyasztható kommersztől.

Nem volt egyszerű fönnmaradnia a Deep Purple-nak sem. Olyan formátumú egyéniségeket kellett pótolni, mint a „mélybíboros hard rockot" lágyító, finomító, a komolyzenébe hajló módon a daloknak szimfonikus hatást kölcsönző, a szintetizátorokhoz is nagyon értő billentyűs John Lord, na és az együttes gitáros hangzásvilágát meghatározó,a zeneszerzésben is jeleskedő Richie Blacmoore.

De hála istennek, a másik három, a maga hangszerén szintén világklasszis zenész, Roger Glover basszusgitáros, Ian Gillen énekes és Ian Pace dobos megmaradt - s ez a trió mai is a Deep Purple-nak a túlélést jelentő fundamentuma.

A Fezen-en is felcsendülnek a legendás albumaik (Machine Head, Deep Purple in Rock) a közönség által végigtombolt, örökérvényű, csodálatos dallam-és ritmikai váltásokkal, szólórészekkkel teletűzdelt nótái, amihez Gillen egyedi hangszínével, és hangterjedelmével még sokat hozzátesz.

De lesznek minden bizonnyal a székesfehérvári koncert menükártyáján a fentiekhez képest talán kevésbé népszerű, de kétségtelen nagyívű nóták a nyolcvanas és kilencvenes évek terméséből, sőt! Egészen biztos, hogy az új, 2013-as, az idén tavasszal megjelent „No what?" című albumokról is eljátszanak legalább két nótát Gloverék. Ez az az album, amely karakterében egészen más, különbözik a hőskorszak klasszikus Purple világhírnevet, a hard rock Number 1-t" jelentő dalaitól, de az azt következő korszakoktól is. De ettől függetlenül, aki először hallgatja, nem csak Gillen hangjából fedezi fel a máshoz nem hasonlítható Deep Purple-hangzást. Ennyit így ízelítőként, vagyis aki ott lesz, megváltja a jegyét a Fezen -Fesztivál harmadik napjára (augusztus 3. MÁV-pálya, 20.30, ekkor lép fel a legendás angol zenekar) annak garantáltan egy különleges, sokáig elraktározódó zenei élményben lesz része.

A Fezen Fesztivál, amely magát metálos (ős- és modern) és alter fesztiválként határozta meg, a kínálati palettán napjaink sztárjait is megjeleníti. Így a négy nap során fellép a fehérvári rockkatlanban a Feel Factory, a Monspellre, a Dragonforce és az Amorphis. No és a modern metál magyar állócsillaga, a Tankcsapda is koncertet ad.

 

 

B. Gy.