Egy éve ismerhettük meg közelebbről is a Plútót

2016. július 17. vasárnap 14:00

Egy éve ismerhettük meg közelebbről is a Plútót

Pár éve a bolygó státuszát is elvettük, ám a New Horizons megmutatta; a Plútó több mint érdekes világ.  

Bár már 1930-ban felfedezték, egészen 2015-ig vajmi keveset lehetett tudni a Naprendszer egykori kilencedik bolygójáról, a Plútóról. A ma már törpebolygóként számon tartott égitesthez éppen egy évvel ezelőtt, július 14-én ért el a New Horizons amerikai űrszonda.

A Plútót és holdjait fényképező szonda mozgalmas világot tárt fel. A NASA szakértőit először a Plútó geológiai aktivitása és fiatal felszíni képződményei döbbentették meg.
A ritka légkörét alkotó gázok ráadásul kevésbé szöknek a világűrbe, mint azt korábban feltételezték.

Változatos geográfiája minden várakozást felülmúlt. Megfigyeltek rajta hegyvonulatokat, mély árkokat, repedésrendszereket. Északi sarkvidékén a talaj vöröses színű, egyik krátere, az Organa közelében ammóniakibocsátás észlelhető.

Mind a Plútóról, mind a Charonról feltételezik, hogy valaha felszín alatti óceánokkal rendelkeztek, amik mára megfagytak.
A New Horizons mutatta meg a Naprendszer eddigi legnagyobb gleccserét a Plútón. A Sputnik Planum ezer kilométer széles és fagyott nitrogénből áll.

A szonda ma már 480 millió kilométerre jár a kisbolygótól és a Kuiper-öv kisbolygói felé halad. Adatainak 80 százalékát már a földre sugározta, a maradék információ októberig jut el hozzánk.

Képünkön: Charon, a Plútó legnagyobb holdja (Fotó:NASA/JHUAPL/SwRI)

Forrás: NASA