Egy békafaj hangszóróként használja a csatornákat
2014. június 06. péntek 13:17
Egy apró levelibékafaj olybá tűnik, a városi csatornákat használja, hogy nőstényeknek szánt szerenádját felerősítse.
A Journal of Zoology folyóiratban közzétett új tanulmányban kutatók leírják, hogy a Tajvanon őshonos Kurixalus idiootocus békafaj az utak menti csatornákban gyűlik össze a párosodási időszakban. Az audiofelvételek feltárták, hogy szerenádjaik a struktúrákban sokkal hangosabbak és hosszabbak, mint a csatornát nem használó társaikéi, amelyek inkább a közeli tisztásokat választották.
Mark Bee, a Minnesotai Egyetem kutatója szerint talán ez az első vizsgálat, mely kimutatja, hogy egy állat előnyben részesíti az ember alkotta struktúrákat vokális kommunikációs jelzésének potenciális felerősítéséhez. „A hímek valószínűleg előnyt kovácsolnak a csatornák biztosította felerősödött akusztikából, hogy legyőzzék versenytársaikat" - magyarázza.
A békák hangfelerősítő képessége ismert jelenség. 2002-ben kimutatták, hogy a borneói Metaphrynella sundana békafaj hímjei faüregeket használnak szerenádjaik hangerejének növelésére.
Az új, Yu-Teh Kirk Lin vezette kutatásban Tajpej fás külvárosában vették szemügyre a Kurixalus idiootocus békafajt a februártól szeptemberig tartó párosodási időszakban. A faj hímjei közösségi párosodási területen (lek) gyűlnek össze a párosodási időszakban, ahol a nőstények kegyeiért versengenek szerenáddal. A csapat kiderítette, hogy a városi levelibékák az utak mentén lévő nyílt vízelvezető csatornákat használják lekként, ami igencsak eltér természetes élőhelyüktől, ahol általában tavak mentén gyűlnek össze.
A kutatók véletlenszerűen létrehoztak tizenegy, 10 méter hosszú és 0,5 méter széles parcellát a csatornákban, illetve a szomszédos földterület 10 méter széles részein, melyet sötétedés után követtek figyelemmel, amikor a békák szerenádoznak. Kiderült, hogy sokkal gyakrabban választották a csatornákat a szerenádozáshoz, mint más helyszíneket: négyzetméterenként átlagosan 1,64 békát, vagyis parcellánként 7 egyedet, találtak a csatornában, míg odakinn csak 0,02-t, azaz parcellánként két egyedet.
A csatornaszerenádok hangosabbak és hosszabbak voltak a kintről érkezőknél, mindkét tulajdonság fontos párválasztási kritérium a legtöbb békafaj nőstényeinek - mondja Lin. Bár emberi füllel mindez érzékelhetetlen, egy akusztikus elemzőszoftver feltárta, hogy a csatornából indított szerenádok 4 decibellel hangosabbak voltak a kintieknél. Emellett a békadal mind a 13 hangja 10 százalékkal hosszabb volt a csatornában, mint odakinn.
A vizsgálat nem értékelte ki, hogy eme hímek romantikus szempontból sikeresebbek voltak-e ellenfeleiknél. A szerzők szerint további kutatásokra van szükség annak feltárására, hogy kifejezetten a párosodási szerenádok hangjának felerősítéséért mennek a kétéltűek a csatornákba, ennek ugyanis más oka is lehet, többek között a ragadozók elkerülése.
Forrás: Nature - Fotó: National Taiwan University
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Januárban indul az új...
- Motorosgázolás szemtanúit keresik a...
- Lecsuktak egy drogkereskedelemmel...
- Aláírták a három évre szóló...
- Újabb termékek kapták meg a nemzeti...