Csúszik a NASA új marsi szondájának kilövése

2015. december 25. péntek 12:52

Csúszik a NASA új marsi szondájának kilövése

A NASA meghibásodás miatt elhalasztotta egy jövő májusra tervezett marsi szondájának felbocsátását. Ezzel némileg veszélybe került a negyedik bolygó belső szerkezetét célzó kísérlete.  

Az InSight néven ismert készüléket úgy tervezték, hogy segítsen a kutatóknak többet felderíteni a sziklás bolygókról, köztük a Földről is. A halasztás megkérdőjelezi a kutatás jövőjét, mivel csak 26 hónappal később áll ismét a kilövéshez kedvező pozícióban a Föld és a Mars.

A következő néhány hónapban a NASA kiértékeli a hibás készülék - a Francia Űrügynökség (CNES) szolgáltatta érzékeny szeizmométer - megjavításának opcióit, emellett a költségvetéstől is függ, hogy folytathatja-e programját.

A tervek szerint az InSight a landolást követően rengéseket és más szeizmikus tevékenységeket kutatna, valamint lemérné, mennyi hő szabadul fel a bolygó felszíne alól, illetve monitorozná a planéta imbolygását Nap körüli keringése folyamán.

Az apró vibrációk detektálására képes hibás szeizmométerben az érzékelők egy 23 centiméter széles vákuumgömbben kaptak helyet, amelyet augusztus óta szivárgási problémák sújtanak. A mérnökök már úgy hitték, megoldották a problémákat, mígnem hétfőn a tesztelés során újabb szivárgást észleltek.

John Grunsfeld, a NASA szakembere szavai szerint nincs elég idejük márciusig a szivárgás helyének felkutatására, javítására, és a szonda kilövőálláshoz vontatására. Az InSight múlt héten érkezett meg a kaliforniai Vandenberg légierőbázisra, hogy megkezdjék előkészítését a március 18-ra tervezett fellövéshez.

A misszió költségei 675 millió dollárt kóstálnak, eredetileg 425 millió dollárt terveztek. Az amerikai űrügynökség eddig 525 millió dollárt költött a programra, többek között megvett egy Atlas V rakétát a United Launch Alliance-től.

Képünkön: a NASA által 2015. december 23-án közzétett felvétel az NASA's Interior Exploration using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport (InSight) maris szondáról a Lockheed Martin tisztaszobájában.

MTI - Fotó: EPA/NASA/ JPL-Caltech/Lockheed Martin