Benyomuló, nem őshonos faj lehetett a T. rex
2016. március 02. szerda 08:30
Egy új tanulmány szerint a Tyrannosaurus rex nem volt őshonos Észak-Amerika területén, ahogyan sok szakember korábban hitte, valószínűleg Ázsiából érkezett behatoló faj volt, amely, amint lehetőség adódott, szétszóródott a kontinensen.
Steve Brusatte, a vizsgálat társszerzője szavai szerint elképzelhető, hogy a dinoszauruszok korának „királya" ázsiai betelepülő volt, de mindennek megerősítésére további kutatásokra van szükség.
A T. rex a valaha élt egyik legnagyobb termetű húsevő dinoszaurusz volt a szárazföldön, ennek ellenére viszonylag keveset tudunk családfájáról. A friss tanulmányban Brusatte és Thomas Carr 28 különféle tyrannosaurusfajt vett szemügyre, és megalkotott egy családfát, amelyen hozzávetőlegesen megjelölte, mikor és hol éltek egyes képviselőik.
Alig van fosszilis bizonyíték, de a kutatók azt gyanítják, hogy az őslények elődjei a Pangea szuperkontinensen éltek, ami körülbelül 200 millió éve, a triász időszakban kezdett el széttöredezni. Mindez megmagyarázná, miért bukkantak rá tyrannosaurusok kövületeire különféle kontinenseken - többek között Ázsiában, Észak-Amerika nyugati részén, Észak-Amerika keleti részén, illetve Európában.
Idővel a tyrannosaurusok adaptálódtak otthonukhoz, vagyis ázsiai képviselőik küllemükben eltérnek az észak-amerikaiaktól. Mintegy 67 millió éve viszont megnyílt egy szárazföldi híd Ázsia és Észak-Amerika között. A kutatók szerint a T. rex ekkor juthatott el Észak-Amerikába. A paleontológusok rengeteg fosszíliát tárták már fel a földrész nyugati részén, de a csontváz jellegzetességeinek aprólékos vizsgálata ázsiai eredetre utal. Valójában a T. rex szoros rokoni kapcsolatban áll két ázsiai tyrannosaurussal, a Tarbosaurusszal és a Zhuchengtyrannusszal.
A T. rex 67-65 millió éve élt, akkor halt ki, amikor egy 10 kilométeres aszteroida csapódott a Földbe, és eltörölte a nem madárszerű dinoszauruszokat. Eme időszakban a héttonnás T. rex a mai Albertából egészen Texasig szóródott szét. (Észak-Amerika közepén egy széles vízi út viszont a kutatók szerint meggátolta, hogy elérje a keleti partot.) Mielőtt meghódította volna Észak-Amerikát valószínűleg Ázsiából kiindulva, más tyrannosaurusok is éltek már az amerikai földrészen, de nem sokkal érkezése után eltűntek.
A kutatók szerint egyelőre nem tudni, eme nagy testű tyrannosauruszok miért haltak ki, de a T. rex szerepet játszhatott pusztulásukban.
Az új eredmények ellentmondanak a korábbi tanulmányoknak. Némelyikük azt állítja, hogy a T. rex több tízmillió évnyi dinoszauruszevolúció folytán jelent meg Észak-Amerikában.
A vizsgálatról a Scientific Reports folyóirat számolt be.
Képünkön: tyrannosaurus rex csontváza a New York-i természettudományi múzeum dinoszauruszkiállításán 1995-ben.
Forrás: Livescience - Fotó: Reuters/Mark Cardwell
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Hatos lottó: valakinek mától...
- Tavaszias idővel indul a hét, aztán...
- Nézze meg, merre járnak a NAV...
- Tovább csökkent a napi új fertőzöttek...
- Jövő vasárnaptól megvásárolhatók a...
- Megvert és kirabolt Komlón egy idős...
- Idén is beragyogja majd a fényvonat...
- Iskola udvarán is árult drogot egy...
- Venyigeégetésből lett hatalmas tűz a...