Az olasz maffia célba vette Ferenc pápát
2013. november 14. csütörtök 16:33

Nagyhatalmú olasz maffiacsaládok célkeresztjébe került Ferenc pápa a korrupcióellenes intézkedései miatt - közölte csütörtökön a The Guardian című brit lap egy, az Il Fatto Quotidiano című olasz napilapnak nyilatkozó olasz ügyészre hivatkozva.
Nicola Gratteri, az évek óta a calabriai ndrangheta szervezettel küzdő ügyész elmondta: a pápa azon erőfeszítései, hogy átláthatóbbá tegye a Vatikánt, feldühíti a korrupt főpapokkal üzleti kapcsolatban álló fehérgalléros gengsztereket.
"Ferenc pápa lebontja a Vatikánban működő üzleti körök hatalmi központjait. Ha a maffiafőnökök meg tudnák buktatni, egy percig sem haboznának. Nem tudom, hogy a szervezett bűnözők tehetnek-e bármit, mindenesetre biztosan gondolkoznak rajta. Veszélyesek lehetnek" - magyarázta az ügyész az olasz napilapnak.
A pápa megválasztása óta számos újítást kezdeményezett: meghirdette a másokkal törődő, szegény egyházat, és támogatja az IOR, a Vatikán bankjának reformját. Évek óta fennáll ugyanis a gyanú, hogy a bankot az alvilági pénzek tisztára mosására használják.
Az olasz rendőrség a héten bezárt egy római, korábban katolikus rendházként használt luxusszállodát, amelyet feltehetően egy szerzetesrendtől vásárolt meg a ndrangheta.
"A maffia az egyház hallgatólagos beleegyezésével szedte meg magát az évek során" - mondta Gratteri, majd hozzátette, hogy most éppen ezek az emberek nyugtalankodnak.
Az ügyész hevesen támadta a dél-olaszországi papokat és püspököket is. "A papok folyamatosan a maffiavezérek otthonába járnak kávézni, ami tekintélyt és népszerűséget kölcsönöz a családok fejeinek".
Felidézte, hogy a calabriai Locri településen a püspök kiátkozta a gengsztereket, amikor tönkretették az egyház tulajdonában lévő gyümölcsfákat, ugyanakkor előtte emberek ezrei haltak meg a maffia miatt anélkül, hogy ez bármilyen következménnyel járt volna.
Gratteri az egyház és az alvilág közötti erős kapcsolatot a gengszterek mély vallási meggyőződésével magyarázta, és hozzátette, hogy 26 éves pályafutása alatt nem látott még olyan alvilági búvóhelyet, ahol ne találtak volna a hatóságok katolikus szentképet.
Egy korábbi, bebörtönzött maffiatagok körében végzett kutatás alapján a gengszterek 88 százaléka vallásos.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lesodródott az útról és árokba borult...
- Vége az ünnepnek, nekivágnak...
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Így érdeklődhetnek a hozzátartozók a...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...
- Nem igaz, hogy bezárják a Mohácsi...
- Jövő keddtől módosított menetrend...