Az emberi tüdőt modellező mikrochipen tesztelhetik a gyógyszereket
2012. november 08. csütörtök 13:02
Amerikai kutatók az emberi tüdőt modellezve, mikrochipre felvitt élő sejtekkel kezdték meg gyógyszerek tesztelését. Az új technológia javíthatja a gyógyszervizsgálatok hatékonyságát, miközben csökkentheti az igényt a kísérleti állatokra.
A Harvard Egyetem Wyss Intézetében, amelyben biológia által inspirált mérnöki kutatások folynak, 2010-ben fejlesztették ki az úgynevezett tüdő-a-chipen technológiát. A radírméretű eszköz emberi sejtek felhasználásával készült, és az emberi tüdőhöz hasonlóan működik, a tüdő léghólyagocskái és a felszínükön futó kapillárisok közötti határvonalat másolja le, ahol a gázcsere zajlik.
A gyógyszercégek a technológia segítségével pontosabban megjósolhatják az egyes szerek hatását az emberi szervezetre, még a klinikai próbák előtt azonosíthatják az esetleges problémákat, így csökkenthető a gyógyszerfejlesztés költsége.
"A vezető gyógyszervállalatok rengeteg időt és hatalmas pénzösszegeket fordítanak sejtkultúrákra és állatkísérletekre az új gyógyszerek kifejlesztése során, ám ezek a módszerek sok esetben tévednek annak előrejelzésében, hogy a szer miként hat az emberre" - magyarázta Donald Ingber, a Science Translational Medicine című szakfolyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője.
A Wyss kutatócsoportja most a GlaxoSmithKline gyógyszercég egyik kísérleti hatóanyagát teszteli a tüdőchipen, amellyel a tüdőödémát modellezik, azt az állapotot, amikor nagy mennyiségű folyadék gyűlik fel a tüdőlebenyekben. A memóriakártyához hasonló eszköz hajlékony polimerből készült, amelyben apró csatornák vannak.
A csatornákat vékony, átjárható membrán választja el, amelynek egyik oldalát emberi tüdősejtekkel bélelték ki, a másik oldalán pedig apró emberi erekből származó, folyadékban lévő kapillárissejtek vannak. Az emberi szövetek légzés közbeni mozgását vákuum alkalmazásával imitálják a mesterséges tüdőben. Mostani tesztjükben a kutatók az interleukin-2 (IL-2) rákgyógyszert vizsgálták, amely tüdőödémát okozhat.
Geraldine Hamilton, a tanulmány egyik szerzője szerint a teszt igazolta azt az elképzelésüket, hogy a szerveket másoló chipekkel képesek lehetnek emberi betegségmodellek létrehozására.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kettészakítottak a vonatok egy, a...
- Pécsi találkozóra hívta meg Magyar...
- Idén is gyűjti a cipősdoboz...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Idén is programok sokaságávál készül...
- Ritka vendég látogatott meg egy...
- KSH: 650 ezerhez közelít a magyarok...
- Jön a tavasz? Tizenöt fok is lehet...