A kihalás fenyegeti a zsiráfokat, már csak nyolcvanezren vannak

2014. december 06. szombat 11:24

A kihalás fenyegeti a zsiráfokat, már csak nyolcvanezren vannak

Sajnos egyre több az olyan állatfaj, amelyet a kihalás veszélye fenyeget, ám míg például az elefántok, a jegesmedvék vagy a pandák folyamatos pusztulása hatalmas médiavisszhangot kapott, és számtalan kampányt is indítottak az érdekükben, a vadon élő zsiráfokról valahogy mindenki megfeledkezett.

Pedig az elmúlt 15 évben 40%-kal csökkent az egyedszámuk, és ha ez a tendencia folytatódik, teljesen kipusztulhatnak a természetes élőhelyeiken.

1999-ben még körülbelül 140 ezer példány élt vadon, most viszont már a 80 ezret sem éri el a számuk. Ami azért is érdekes, mert az egyre jobban védett elefántok még 450 ezren vannak. Természetesen nem arról van szó, hogy az elefántok pusztulása elleni küzdelem ne lenne fontos, de furcsa, hogy a zsiráfokkal, akik ötöd annyian sincsenek már, alig foglalkozik valaki.

Julian Fennessey, a Giraffe Conservation Foundation (GCF, a zsiráfok megóvásáért létrehozott alapítvány) elnöke "csendes kihalásnak" nevezte a jelenséget, és a Scientific American tudományos folyóiratnak adott interjújában kiemelte, hogy nagyon fontos lenne több figyelmet szentelni ennek a szinte elfeledett fajnak.

A figyelmen kívül hagyás okai valószínűleg arra vezethetők vissza, hogy az emberek tévesen azt gondolják, hogy temérdek zsiráf van a világon, hatalmas testük miatt pedig sokaknak eszébe sem jut, hogy veszélyben vannak. Ráadásul nemcsak a védelem terén vannak hátrányban: a tudományos irodalomban is alig lehet találni róluk valamit a többi fajhoz képest.

A GCF mindent megtesz azért, hogy nemzetközi figyelmet irányítson a zsiráfokra, ezzel is megpróbálva visszaszorítani az orvvadászatot és az ember által okozott természetes élőhelyek pusztítását.

Forrás: Scientific American