A gránátalma ihlette elem sokkal hosszabb életű
2014. december 16. kedd 11:05
Néha döbbenetes párhuzamokból születhet kecsegtető tudományos eredmény.
A Szilícium-völgy szívében fekvő Stanford Egyetem energiatudományi kutatója, Yi Cui például a gránátalma magszerkezetéből merítette újratölthető tartós elemének koncepcióját.
A manapság alkalmazott lítiumionelemekben grafit adja az anódot (a galvánelemben ez a negatív pólus); a szilícium azonban sokkal alkalmasabb volna erre a szerepre, minthogy energiatároló képessége tízszerese a grafiténak. Igen ám, csakhogy a szilícium a töltés hatására törékennyé válik, amellett az elektrolittal reakcióba lépve lerakódást okoz az anódon, így idővel tönkremegy az elem.
Yi Cui úgy hidalta át a problémát, hogy az elembe építendő szilícium nanorészecskéket egyenként szénburokba foglalta - lényegében lemásolta a gránátalma termését, melynek belsejében savanykás gyümölcshús burkolja be a magokat.
Nyolcesztendei munkával olyan újfajta szerkezetet kísérletezett ki, aminek töltésekor a szilícium nanorészecskék töredezés nélkül terjeszkedhetnek a széngömbben. Gránátalma ihlette anódja révén Cui eleme még ezer töltési ciklus után is 97 százalékos hatásfokkal működik, vagyis háromszor-négyszer hosszabb életű, mint a kereskedelmi forgalomban ma kapható tartós elemek.
Különleges felépítése révén a gránátalmaelem kisebb méretű, könnyebb, és hosszabb üzemidejű lehet, mint a jelenleg használatos minitelepek, így mobiltelefonokban, táblagépekben, a közeljövő elektromos járműveiben is nagy hasznát vehetjük majd.
Forrás: National Geographic
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Malacokat mentettek ki egy lángoló...
- Mohácson át vezetett Pécsre, az...
- Bánki Erik: labdarúgásunknak dicső...
- Januárban indul az új...
- Lecsuktak egy drogkereskedelemmel...
- Aláírták a három évre szóló...
- Ha a különvonattal utaznánk Pécsről a...
- Újabb termékek kapták meg a nemzeti...
- Több mint száz határsértő ellen...
- Csaknem egymillió magyar áldozat: a...