A Tettyén rendezték az első labdarúgó-mérkőzést, aztán öt pályát is használtak az élcsapatok
2020. szeptember 06. vasárnap 15:22
Most, hogy napirenden van egy új városi stadion építése, érdemes évszázadnál is többet visszamenni az időben. Mert akkor tudhatjuk meg pontosan, hol is játszották az első hivatalos, fővárosi ellenféllel szembeni labdarúgó-mérkőzést a baranyai megyeszékhelyen. Az eltelt évtizedek során a legmagasabb osztályt figyelembe véve összesen öt jelentős helyszínen játszottak meccseket Pécsett.
Az első olyan mérkőzés, ahol nem pécsi „rugdosott" pécsit, 1900. május 6-ra esett.
Ekkor a Pécsi Athlétikai Club (P. A. C,) fogadta a Magyar Athlétikai Club (M. A. C.) budapesti alakulatát. 1:1 lett a végeredmény, de itt és most nem ez a fontos, hanem a helyszín. A tettyei romok mellett, a fennsíkon alakították ki a játékteret, helyezték el a kapukat. Nézők is voltak szép számmal, bár elsőre nem mindenki értette az összes szabályt. Ennek ellenére, a Pécsi Napló tudósítója szerint teljes sikert hozott a hivatalos bemutatkozás. Még akkor is, ha a tömeg néha meg-megrémült a labdától, ami párszor célt tévesztve veszélyeztette az egybegyűlteket.
A városban az első NB I-es futballmeccset 1929. szeptember 1-én láthatta a közönség. Ekkor a Pécs-Baranya a Budai 33-at fogadta, a végeredmény 0:3, de senki se keseregjen. Az újonc hazaiak az idény végén nem esetek ki a legmagasabb magyar osztályból. Az akkori, Tüzér utcai stadion helyén ma egy áruházlánc épülete, meg egy gyorsétterem áll. De a gyep közepe még megszemlélhető.
A stadion ötlete már 1920-as évek elején megszületett. Az átadás 1927-ben történt meg. Igaz, az építkezés nem egyetlen ütemben zajlott le, hanem szakaszosan, ezért tűnik lassúnak a dolog.
A Pécsi Bőrgyári TC (PBTC) egy munkás sporttelep volt, a mai Verseny utcában, de akkor még Hun utcaként ismerték a sportrajongók. Ott a bőrösök az NB II-ig jutottak, az élvonalban azonban a Pécsi VSK használta a létesítményt. Ma Várkői Ferenc a sportközpont névadója, diáksport-létesítményeként működik. A fa lelátója az egyetlen olyan nagy fedett rész, amit ma sem kellene senkinek sem szégyellnie a pályája körül.
A gödör
Az ácsok jól dolgoztak.
Aztán 1945. szeptember 23-án NB I-es lett a gyep. A Pécsi VSK a fővárosi Szentlőrinci AC együttesét verte ott 4:2-re. Később aztán a tulajdonosok meg a vasutasok között némi nézetletérés alakult ki, ezét a vendégek új stadion építését határozták el.
Ekkor már a háború utáni nevén, Verseny utcaként emlegették a területet. A Pécsi Vasutas Sportklub (ekkor PVSK-t éppen nem sportkörnek hívták) sportvezetői már 1948-ban szép stadionról álmodtak, de anyagi nehézségek okán ez csupán lassan valósulhatott meg, több ütemben.
Az ünnepélyes átadás végül két felvonásban zajlott le. Előbb, 1952. augusztus 10-én a Sztálin Vasmű 2:0-ra győzött, de az nem bajnoki meccs volt. A hónap 24. napján annak is eljött az ideje. A Salgótarján 2:2-re végzett ott, 10 000 szurkoló jelenlétében. A pálya létezik, de a lelátót pár éve elbontották.
A Pécsi MFC, korábban a Pécsi MSC otthona eredetileg az Pécsi Ércbányász SC telephelye volt. A füvesítése 1967-ben kezdődött meg. Minden gúny nélkül kijelenthetjük, ennél hosszabb ideig futballpálya nem készült a megyeszékhelyen.
Állandóan toldozták-foltozták, hozzátettek, csinosították. A lelátó északi része volt meg először, a többi rész csak földhányásként vette körbe a füvet. Mégis NB I-essé vált, ma már esti találkozókat is lehet benne tartani, bár nem városi stadionnak készült. Eredetileg téglagyári gödörként funkcionált. Az élvonalban első alkalommal 1979. augusztus 29-én használták. A PMSC a Debrecent látta vendégül, teljes sikertelenséggel, mivel 1-2 lett a végeredmény.
Képünkön: a PMSC 1975-ös csapata a Stadion utcában.
Pucz Péter
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Figyelmeztetést adtak ki Baranyára a...
- Egyszerű és nagyszerű: miért is nem...
- Vasárnap éjjel véget ér a rendőrségi...
- Páncélozott járművekkel is védelmezik...
- Kihirdették az idei Adventi Fényfestő...
- Nagyon sokan csatlakoztak a szállást...
- Lángoló épületet oltanak a tűzoltók...
- Hideg éjszaka után borongós napunk...
- Baranyai vasúti pályákon dolgoznak...
- Elhunyt városunk ismert képzőművésze,...