A Győri Audi ETO-tól érkezett kézilabdaedző, Gyulay László bízik a mohácsi fiatalokban
2015. szeptember 03. csütörtök 08:23

A nyáron Gyulay László vette át a Mohácsi TE 1888 NBI/B-s női felnőtt kézilabdacsapatának irányítását. A Győri AUDI ETO KC-tól érkező edző Kovács Jenőt váltotta, és komoly tervekkel vág neki a szezonnak.
A harmincnyolc éves, feleségével és két gyermekével élő Gyulay László Pécsett kezdett el kézilabdázni Harmat Tamásnál. Pályafutása alatt végigjárta a ranglétrát, tizennyolc évesen került fel a felnőttekhez, ahol kilenc szezont húzott le. Ez idő alatt harmadik számú kapusként segítette a csapatot. A pécsi évek után a Harkánnyal megnyerte az NBII-es bajnokságot, majd Pécsváradon és Szigetváron is első helyet szerzett az NB1/B-ben.
Pályafutásának végén természetesen nem szakadt el a kézilabdától, köszönhetően annak, hogy 2000-ben Schwara László, a Pécsi Városi Sportiskola igazgatója edzőnek hívta a Pécsi Tudományegyetemen testnevelő tanár és középfokú edzői végzettséget szerzett Gyulayt. Első csoportját négy éven keresztül vitte, egészen nyolcadik osztályig, amikor a legnagyobb eredményüket érték el a csapattal, hiszen a fiúk az Országos Gyermekbajnokság ezüstérmesei lettek.
A következő csoportjával 2008-ban már az első helyet is sikerült megszerezni, ami óriási eredménynek számított, majd kétszer második lett a csapat. Egy évvel később az Országos Serdülő Bajnokságban a harmadik helyen végeztek, ami azért is volt még nagyobb eredmény, mert a nagy csapatok mindig elvitték a legügyesebb játékosaikat, de dolgoztak tovább és a meggyengült kerettel is sikeresek tudtak lenni.
Ezután komoly választás elé állította a sors az edzőt.
- A sikerek után megkeresett az MKB Veszprém, hogy vegyem át az utánpótlás szakmai irányítását egy alsóörsi akadémiával együtt, illetve Szigetvárról és Pécsről is kaptam ajánlatot. Végül az akkori NBI/B-s Pécs és Danyi Gábor mellett döntöttem, akivel már akkor is jó barátságban voltunk. Azon felül, hogy a felnőtt csapat másodedzője lehettem, még a serdülő és junior csapatot is irányítottam - mondta Gyulay László.
Kijelenthetjük, hogy nem volt rossz döntés, hiszen egymás után kétszer is megnyerték a másodosztályú bajnokságot. A második elsőség után, 2011-ben már az első osztályban játszott a Pécs és nem vallott szégyent, hiszen nyolcvan százalékban azokkal lettek kilencedikek a tizenkét csapatos bajnokságban, akikkel kiharcolták a feljutást.
A következő évben Danyi Gábor lemondása után sokáig úgy tűnt, ő lesz a felnőtt csapat edzője, ám végül az utánpótlásnál maradt, amit nem bánt meg, mert nagyon jó társaság jött össze. Év végén sajnos a felnőttek kiestek az első osztályból és ez az utánpótlás csapatokra is rányomta a bélyegét. A pécsi edző ekkor újabb komoly ajánlatokat kapott. A Kozármisleny, az Orosháza és a Győri Audi ETO közül végül utóbbit választotta.
- Mind szakmailag, mind anyagilag visszautasíthatatlan ajánlatot kaptam Győrből, amit el is fogadtam. Két évig tanítottam az akadémián és voltam edző az ETO-nál. Nagyon sikeres időszakot éltünk meg akkor, hiszen háromszor nyertünk diákolimpiát, négy-öt ezüstérmet szereztünk a különböző korosztályos bajnokságokban, a tavalyi középiskolás világbajnokságon bronzérmet szereztünk és mindemellett rengeteg játékost adtunk fel a felnőtt csapatba, illetve az első számú fiókcsapat, a Mosonmagyaróvár NB1-es és NB1/B-s női csapataiba. Az eredmények mellett kiemelném azt a rengeteg szakmai dolgot, amit tanultam többek között Róth Kálmántól, Konkoly Csabától vagy éppen Ambros Martintól.
Két év után újabb fontos döntést kellett meghoznia Gyulay Lászlónak.
- Amikor lejárt a két év, felajánlottak egy hosszú távú szerződést, viszont a családom még mindig Pécsett él, és az egyetlen megoldás az lett volna, ha felköltöznek ők is Győrbe. Hosszas vívódás után úgy döntöttünk a feleségemmel, hogy nem költözünk, így kerültem haza. Több helyről is hívtak, a pécsiekkel közel is volt a megállapodás, de Mohácson olyan komplex munkakört láttam, ami szakmai szempontból nagyon fontos volt nekem. A döntésemet az is segítette, hogy szeptembertől testnevelőként taníthatok egy helyi iskolában. Nagyon szimpatikus volt a polgármester és a KLIK vezetőjének a hozzáállása, illetve az is, hogy Schiszler Krisztiánnal gyorsan megtaláltuk a közös hangot. Ezek a körülmények mindenképpen pozitívan befolyásolták a döntésemet - mesélt a váltás hátteréről az edző.
Gyulay László azt is elmondta, hogy hiába kapott máshonnan anyagilag jobb ajánlatot, úgy szeret dolgozni, hogy tudatosan építi fel a dolgokat, a legkisebb csapattól egészen a felnőtt csapatig egy rendszerben gondolkodik, és ezt Mohácson látta a leginkább megvalósíthatónak.
A felnőtt csapat játékoskerete jelentősen megváltozott a nyáron, így ezért sem lesz könnyű dolga az új edzőnek.
- Kétféle lehetőség lehet, vagy van rengeteg pénz és azt igazolunk ide, akiket akarunk, de ők nem helyi emberek és nem fognak úgy küzdeni a mohácsi csapatért, vagy úgy dolgozunk, hogy felépítjük a saját csapatunkat, amelyben rengeteg fiatal, de mohácsi tehetség kap szerepet. Nekik nagyon sok türelemre és munkára van szükségük ahhoz, hogy betudjanak illeszkedni a csapatba. Természetesen a bajnokságban minden mérkőzést meg akarunk nyerni, annak ellenére, hogy biztosan lesznek hibák, lesznek kiejtett labdák, kihagyott ziccerek, fájó és kevésbé fájó vereségek, de mindenkitől minden pillanatban azt várom, hogy alázattal lépjen pályára, csinálja a dolgát, és mindenképpen egy nagyon szerethető, küzdő csapatot akarok látni egész évben.
A mohácsiak számára a bajnokság szeptember 12-én, szombaton, hazai pályán kezdődik, amikor is a Szentendrét fogadják a lányok.
Erdélyi Bianka
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Szép gesztus: Egy napi zöldmunkát...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Itt a friss lista: ezek az orvosi...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...