Töröltethető a nagymeder-bejegyzés Dunaszekcsőn

2014. április 28. hétfő 10:46

Dr. Hargitai János kormánymegbízott, a Baranya Megyei Védelmi Bizottság elnöke hétfőn kiadott közleményében jelezte, hogy Dunaszekcsőn törölhető az ingatlan nyilvántartásból a nagyvízi jogi jelleg, az eljárást azonban egyénileg, az ingatlanok tulajdonosainak kell kezdeményezniük.

„A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (DDVIZIG) vezetője 2014 márciusában tájékoztatott arról, hogy Dunaszekcső polgármestere kezdeményezésére, a település vízkár-elhárítási tervének jóváhagyása után, a hatályos jogszabályban megfogalmazott feltételek teljesülésével, a községben az érintett ingatlanoknál a nagyvízi jogi jelleg az ingatlan-nyilvántartásból törölhető. 

A bejegyzések még 2008-ban, a Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozata alapján történtek, mivel az ingatlanok közvetlenül a Duna mellett, a folyó nagyvízi medrében állnak, ahol az árvíz biztonságos levezetését elsődleges szempontnak kell tekinteni. E lépés az ingatlanok értékcsökkenését vonta maga után, miközben az ingatlanokra nem lehetett biztosítást kötni, és az önkormányzatok sem hajthattak végre fejlesztéseket ezeken a területeken. 

Dunaszekcső polgármestere, az érintettekkel egyetértésben, több fórumon is jelezte, hogy nem ért egyet az ingatlanokat terhelő bejegyzésekkel, így hozzám, mint a Baranya Megyei Védelmi Bizottság elnökéhez fordulva kérte az ingatlanokat érintő nagyvízi meder jelleg tulajdoni lapokra történő bejegyzések felülvizsgálatát és megváltoztatását.

A probléma vizsgálatára munkacsoportot jelöltem ki, amelynek javaslatára az illetékes miniszterhez fordultam.

Ezután az idevonatkozó jogszabályt módosították, mégpedig úgy, hogy a mértékadó árvízszint alapján kijelölt területből figyelmen kívül hagyható az önállóan védekező települések árvíz-védekezési tervében szereplő ideiglenes védmű által védett rész, ha a védmű létesítéséhez a vízügyi igazgatási szerv szakmai állásfoglalásában hozzájárul. 

Ennek alapján Dunaszekcső polgármestere vállalta, hogy a DDVIZIG-el együttműködve elkészítteti a település vízkár-elhárítási tervét, amit tavaly novemberben vett át.
Ezután a DDVIZIG hozzájárult Dunaszekcső vízkár-elhárítási tervében szereplő ideiglenes védmű által védett területekre eső ingatlanok tulajdoni lapjain a nagyvízi jogi jelleg törléséhez.

Az érintett ingatlanok helyrajzi számait a polgármester részére megküldte.

A törlési eljárás megindítását az ingatlanok tulajdonosainak kell kezdeményezniük a Dél-
dunántúli Vízügyi Igazgatóságnál", áll a kormánymegbízott közleményében.